Кожному за заслугами: Рейтинг найоплачуваніших професій у Прикарпатті
Ринок праці в Івано-Франківську різноманітний: від добре відомої професії двірниці, перспективою якої батьки лякали нас ще в школі, до супервайзерів та джава-девелоперів, про які ще три роки тому ніхто в Україні не чув.
Як інформують статистики Прикарпаття, середня заробітна плата рядового іванофранківця цього року – 2500 гривень. Але є щасливці, яким за допомогою свого ремесла вдалося переплюнути за рівнем заробітків інших і всім на заздрість зайняти хлібніші місця в робочому секторі. «Західний кур'єр» дізнавався, хто ці обранці долі, які за свою працю отримують в рази більше за середню винагороду, і скільки саме щомісяця вони мають можливість покласти у свої гаманці. До вашої уваги зведено «десятку» найбільш грошових професій у Прикарпатті.
1. Керівники вищої ланки (генеральні директори та директори) – від 10 тис. гривень.
Нікого особливо, напевно, і не здивує, що саме високі боси на Прикарпатті утримують пальму першості у зарплатній мірці. Причому це стосується як представництв міжнародних, так і українських компаній. І в тих, і в інших зарплати «топів» починаються від 10 тис. гривень, а крайню межу цієї цифри озвучити можуть тільки вони самі. Скільки заробляє керівництво, не здогадуються навіть підлеглі. Іноді заробітна плата рядового працівника та його шефа може відрізнятися без перебільшення у десятки разів.
Те саме стверджує і статистика. За дослідженнями порталу hh.ua від 2011 року, загалом в Україні середня зарплата генерального директора склала ні мало, ні багато – 50 тисяч гривень на місяць.
Але «прорватися» на таку відповідальну посаду можна тільки з боєм: маючи за плечима або солідний досвід роботи, або особливі або унікальні здібності, або ж залізне лобі. До того ж, таких вакансій на Прикарпатті не так уже й багато. На всіх охочих точно не вистачить.
Оскільки тягатись зарплатами з верхівкою не наважиться жоден простий смертний підлеглий, керівники вищої ланки є лідерами зарплатного рейтингу.
2. Чиновники найвищого рангу – 8-14 тис. грн.
Наступні, кому на Прикарпаття пощастило із зарплатою, – державні управлінці. Щоб переконатися, що начальники вищої ланки на державній службі із заробітків одні з рекордсменів, варто лише одним оком зазирнути у подані декларації про доходи. Найбільшу зарплату у 2012 році отримував голова ОДА – майже 14 тис. грн. в місяць. Зарплати його заступників коливалися у межах 9–10 тис. грн. Голова Івано-Франківська минулого року щомісячно заробляв 8 тис. грн. Його заступники приблизно стільки ж. Порівняно із зарплатою середнього державного службовця – 2-3 тис. грн. – Цифри досить солідні. Але, як кажуть, нехай відсохне та рука, що обділяє себе. Отже, на другому місці – чиновники найвищого рангу.
3. Програмісти – 7-8 тис. грн.
Сьогодні, коли комп'ютерні технології розвиваються не по годинах, а за хвилинами, сам Бог наказав програмістам бути одними з найбільш затребуваних фахівців на ринку праці. А значить, і найоплачуваніших. Кваліфікований працівник у цій галузі коштує дорого, до того ж на них, як запевняють у кадрових агенціях, гострий дефіцит. У середньому програмісти з досвідом роботи від трьох років заробляють в Івано-Франківську щонайменше 7-8 тисяч. Більш «просунуті» – ще більше.
«У компаніях, які займаються розробкою програмного забезпечення на замовлення, програмісти навіть у нашому місті можуть заробити 14 тис. гривень, – розповідає власник комп'ютерної фірми «Медіа Софт» Олексій Микитюк. – Замовники у таких фірмах, як правило, іноземці. Тому й багато платять. Але там потрібні знання багатьох програм».
Як запевняють кадровики, попит і, відповідно, плата програмістів надалі лише зростатиме. Щоправда, у роботі тих, кому вдалося зайняти «тепле» крісло програміста, один мінус – заробітки у них зазвичай неофіційні. «Білим налом» платять лише мінімум. Решта – у конверті. Хоча в наш час це мало кого відлякує.
4. Працівники газової промисловості – 6-7 тис. грн.
Саме ці умільці у зарплатному рейтингу дихають у спину мозковим програмувальникам та високим керівникам. Середня плата, яку отримує працівник газової промисловості на Прикарпатті, – 6-7 тис. гривень.
«У нашій області газ не видобувають, а лише його транспортують. Цим займається компанія «Укртрансгаз», структурною одиницею якої у нашій області є «Прикарпаттрансгаз», – пояснює голова обласної профспілки працівників нафтової та газової промисловості Святослав Остап'юк. – Але робота все одно тяжка. Абсолютна більшість людей працює у шкідливих умовах праці. Тому й зарплата більша».
І справді, ще далекого 2005-го газовики вже отримували майже казкову на той час зарплату під дві тисячі гривень. З того часу їхній заробіток щорічно підвищувався на 25% і дотягує до 7 тис. грн. Заробітки «трансгазівцям» нараховують лише через головний офіс, тож у трудовій книжці все за законом. Також для них передбачено великий соціальний пакет із доплатами за шкідливість, 13-ою зарплатою та матеріальною допомогою на відпустки. Загалом сума додаткових виплат може становити 10-12 тис. на рік. Робота у газовиків важка та невдячна, але чого не зробиш заради 7 тисяч зарплати?
5. Лікарі з кваліфікацією – до 10 тис. грн.
Тут хтось може і посперечатися, мовляв, українські лікарі не перестають скаржитися на зарплату, про які тут надприбутки може йтися? Частково так. Але серед незадоволених своєю платнею медиків є частина і тих, хто на долю не скаржиться. Йдеться про кваліфікованих, практикуючих лікарів. Офіційний заробіток їх досить скромний – разом із надбавками за нічні зміни, за шкідливість тощо. набігає 3,5–4 тис. грн. Але левову частку місячного доходу становлять неофіційні гонорари, які у вітчизняних лікарнях вже стали повсякденною реальністю. Наприклад, лікар-хірург, який активно оперує в обласній чи міській установі, за одну операцію бере 1,5-2 тис. грн. А прооперувати він може кілька пацієнтів на тиждень. Ще, за даними неофіційних джерел, особливо добре сьогодні заробляють онкологи та кардіологи (українці найбільше страждають на рак і серцево-судинні проблеми, і лікування цих захворювань дороге), акушери-гінекологи (лікар, який веде вагітність і приймає пологи, може отримати разову подяку в розмірі 1-2 тис. грн., а в день він може прийняти кілька пологів), стоматологи (сьогодні елементарна пломба коштує 200-250 грн., а в день стоматолог може обслужити в середньому 15 клієнтів). Звідси й цифра реального щомісячного заробітку кваліфікованого медика – до 10 тис. грн. Тож люди в білих халатах – у п'ятірці найгрошовіших.
6. Торгові агенти (менеджери з продажу) та супервайзери – від 5 до 10 тис. грн.
В даний час саме торгові агенти належать до найбільш затребуваного контингенту працівників. Майже половина всіх замовлень рекрутинговим компаніям стосується пошуку персоналу відділів продажів. Гостра нестача фахівців такого профілю і зумовлює їхню досить високу (на фоні середньої) заробітну плату – від 5 тис. грн. плюс відсотки від укладених угод.
«Торгові агенти та менеджери не є якимись надто престижними вакансіями, бо там потрібно банально ходити від покупця до покупця, – каже директор кадрової агенції «HR Фактор» Наталія Мальченко. – Зазвичай це не та робота, яку шукають люди, але часто вона буває найбільш оплачуваною із запропонованих».
Освоїти премудрості справи досить легко: не потрібно ні вищої освіти, ні особливих умінь. Достатньо мати підвішену мову, а ще краще – власний автомобіль. Тоді робота торгового представника стане для вас “золотим дном”. До того ж існує непогана перспектива кар'єрного зростання: людину, яка довго працює торговим агентом і добре справляється, підвищують до супервайзера, тобто регіонального директора якоїсь торгової марки. А тут можна отримати справді непогані гроші – 8-10 тис. грн. на місяць.
7. Викладачі вузів – від 4–5 тис. грн.
Офіційні заробітні плати у викладачів вишів Прикарпаття стартують від 3 тис. грн. Ті, хто має науковий ступінь, отримують 5-6 тисяч. Завідувачі кафедр ще більше. Здавалося б стільки заробить і простий менеджер середньої руки. Але неофіційним заробіткам «вишівників» позаздрить будь-який франківський менеджер-середняк. Так звана «матеріальна допомога» від не зовсім успішних студентів у місцевих вишах – досить поширене явище.
За словами самого студентства, особливо на популярних нині юридичних, економічних факультетах майже 75% студентів бодай раз допомагали кафедрам фінансово. Суми «допомог» досить великі. Наприклад, за «5» – не менше ніж 400-500 грн., за «3» – 200-300 грн., «енко» (тобто прогул) – 30-40 грн. Курсова робота – 200–500 грн., дипломна – 2,5–3 тис. грн. Скільки сума «дотацій» може становити за місяць – питання. Тут, як кажуть, раз у раз не доводиться. Іноді й 5, а іноді й 10 тис. грн. А от у період так званих «жнив», таких як сесія чи захист курсових, деякі викладачі купують нові авто та шуби. . Тому їх теж записуємо до топ-десятки за рівнем заробітків.
8. Працівники добувної промисловості – 4-5 тис. грн.
Трохи відставши у зарплатному рейтингу від своїх колег – газовиків, працівники видобувної промисловості на Прикарпатті живуть також непогано. Працівники ПАТ “Укр-нафта” одержують без калімів заробітну плату 4-5 тис. грн. До цих грошей додається також нічим не гірше, ніж у «трансгазівців», соцпакет, а при виході на пенсію величезна початкова виплата. Як результат, працівники добувної промисловості досить непогано заробляють на свій хліб з олією. Тож вони теж у десятці найоплачуваніших.
9. Робочі спеціальності – від 4 до 8 тис. грн.
Йдеться про кваліфікованих робітників з інструментом різного калібру (електрозварювальник ручного зварювання, будівельник, наладчик приладів) та робітників лісового господарства (лісоруб, вальщик лісу). Але якщо для роботи в лісовому господарстві особливих навичок не потрібно – рубай поки що духу вистачить, то механіки з автосправи або зварювальники користуються великим попитом. Але зарплата однакова.
Вальник лісу на місяць легко може заробити 4-5 тис. грн., а може постаратися і на 8 тисяч – тут все залежить від виробітку. А ось муляр, зварювальник, бетонник на місцевому будівництві працюють щодня, але не менш як за дві сотні на день, тобто за 5 тис. грн. в місяць. Виконроб із гарними рекомендаціями та кваліфікацією заробляє до 7-8 тис. грн. щомісяця. Працівники СТО – у середньому тисячу гривень на тиждень, тобто також не менше 4 тисяч.
Те, що роботодавці буквально полюють на робітничий клас, підтверджують і в рекрутингових агентствах. Але там вимагають готових фахівців із розрядом та досвідом роботи (токар, слюсар чи фрезерувальник). Натомість готових професіоналів відривають із руками та ногами.
«Тенденція на ринку праці тяжіє до того, що країні все більше потрібні виконавці, – стверджує директор агентства ректрутингу Elite Per-sonnel Ірина Антонович. – Пересічні економісти та банкіри та ще недавно такі престижні вакансії, як юристи, зараз задовольняються 2-3 тис. гривень. А ось робота зварювальника в будівельній компанії прирівнюється до роботи директора. У деяких фірмах зварювальник офіційно працює за 6, а неофіційно за 8-10 тисяч гривень».
10. Головні бухгалтери – від 4 тис. грн.
Кмітливі представники цієї професії потрібні у будь-який час, за будь-якої влади та економічної ситуації. Не дивно, що вакансії для бухгалтерів за популярністю поступаються лише фахівцям із продажу, айтішникам та рекламникам, займаючи четверте місце серед професійних сфер за кількістю пропозицій роботи. Такі дані наводить портал hh.ua. Навіть на невеликих фірмах головний бухгалтер цінується досить дорого – від 4 тисячі гривень. У торгівлі та будівництві вони отримують найбільше – 6-7 тис. грн. До того ж, бухгалтерів завжди не вистачає, бо потрібні вони всюди. А відповідальні спеціалісти з досвідом роботи – на вагу золота. Отже, головні бухгалтери хоч і «в хвості» зарплатного рейтингу, але все ж таки в першій його десятці.