В Україні запустять систему торгівлі викидами, щоби звільнити бізнес від одного з податків

В Україні запустять систему торгівлі викидами, щоби звільнити бізнес від одного з податків


Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів працює над створенням національної системи торгівлі викидами парникових газів. Цього року планується подати до Верховної Ради законопроект про систему торгівлі викидами та ухвалити його. 2025 року планують запустити систему в пілотному режимі, а 2026 буде повноцінний запуск. Про це повідомила заступник міністра Вікторія Кірєєва.

“Для нас важливо звільнити український бізнес від сплати податку на викиди CO2 (CBAM) у 2026 році під час експорту продукції до ЄС. Тому, незважаючи на війну в Україні, ми маємо запровадити власну, національну систему торгівлі викидами парникових газів. Це амбітний проект, який не лише допоможе підтримати нашу економіку, а й виконає зобов'язання України щодо імплементації Директиви 2003/87/ЄС”, – наголосила чиновник.

За її словами, детальний план заходів щодо створення СТВ в Україні вже завершують. Незабаром уряд представляє часові межі, а також необхідну інфраструктуру.

Як пише “Громадське”, з 1 жовтня в ЄС розпочався перехідний період застосування механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM). До 2026 року, коли розпочнеться сплата вуглецевих мит.

Протягом перехідної фази CBAM включатиме імпорт цементу, заліза, сталі, алюмінію, добрив, електроенергії та водню без фінансових стягнень. Механізм СВАМ матиме великий вплив на експортну політику України, тому ці товари є у списку українських експортерів.

Для України концепція відображатиме європейську систему торгівлі квотами на викиди парникових газів та одночасно закладатиме можливість зменшення суми виплат для компаній за наявності національного механізму оплати саме за викиди парникових газів.

В Україні вже діє податок на викиди двоокису вуглецю як один із механізмів оплати за викиди парникових газів. Також для цього і розробляють СТВ.

У ДПС розповіли, коли можуть прийти у бізнес із позаплановими перевірками, не передбаченими планом роботи податкового органу. Однак їх можуть провести за наявності хоча б однієї з підстав, визначених п. 1 ст. 78 таки Податкового кодексу.

Читати:  Італія отримала 50 млн. євро на розвиток ВІЕ

Як повідомлялося, штрафи за невикористання бізнесом касових апаратів у рази перевищили довоєнний рівень за підсумками неповного 2023 грудня-листопада. Державна податкова служба виписала 29 753 штрафи за порушення під час роботи з реєстраторами розрахункових операцій (П/РРО) на 1,65 млрд грн.