Україна здатна декарбонізувати електроенергію до 2050 року

Україна здатна декарбонізувати електроенергію до 2050 року


Міжнародна група експертів вважає, що Україна може переходити від викопного палива до виробництва вуглецю до 2050 року, розширюючи використання відновлюваних джерел енергії.

“Наш аналіз показує, що Україна може переходити від скам’янілостей до виробництва вуглецю до 2050 року, розширюючи використання відновлюваних джерел енергії, навіть без нових ядерних об’єктів”, – сказав експерт Центру досліджень РЕК. Ласло Шабо під час організованої групи Dixi звіту про Україну.

Зокрема, за його словами, використання вугілля в Україні може бути зупинено до 2035 року, не загрожуючи достатністю ресурсів в енергетичній системі. У дослідженні, підготовленому консорціумом Рекка, Dixi Group, Інститутом економіки та прогнозування NAS, Австрійським технологічним інститутом та святим. Україна: посилання, посилання + CBAM та два чисті нульові сценарії.

За обома чистими нульовими сценаріями, до 2030 року потужність вугільних електростанцій в Україні буде лише 850 МВт порівняно з 17 000 МВт сьогодні. У основному сценарії (Link) вугілля відіграє важливу роль протягом усіх років, і навіть у 2050 році в системі буде 5 ГВт вугілля.

“Загальна вартість енергетичної системи в чистому нульовому сценарії, включаючи всю енергію, транспортування та використання енергії, майже схожа на основний сценарій. Це означає, що енергетичний перехід не буде набагато дорожчим для суспільства в довгостроковій перспективі”, – пояснив Ласло.

Однак, за його словами, енергетичний перехід все ще вимагає значних інвестицій, особливо на початковому етапі. Таким чином, на думку експертів, найвищим пріоритетом у регулюванні галузі є зменшення ризиків інвесторів та забезпечення стабільного та передбачуваного інвестиційного клімату для відновлюваних джерел енергії.

“Війна збільшує ризики, але прихильність України до впровадження відповідних стандартів ЄС може пом’якшити ці ризики.

Напередодні повного вторгнення в Росію, Український уряд вважав, що країна може відмовитися від вугільної промисловості з 2040 по 2070 рік. Наприкінці 2021 року в офісі міністрів було розглянуто кілька сценаріїв поступової відмови від вугілля.

Читати:  Німеччина виділяє 50 млрд євро на озеленення важкої промисловості – Хабек

Перший сценарій передбачав поступову відмову до 2040 року, за умови, що Україна отримує міжнародну фінансову підтримку процесу фізичного закриття шахт, інтеграції українських та європейських енергетичних ринків та впровадження інвестиційних методів для заміни генерації теплового вугілля в галузі нейтральної клімату. Інший сценарій – песимістичний – передбачений для відмови від використання вугілля до 2070 року.