У нинішніх умовах фінансове навантаження від CBAM буде надмірним для економіки.
В умовах повномасштабної війни в Україні запровадження Європейським Союзом механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM) буде надмірним фінансовим навантаженням для економіки нашої країни.
Такий висновок було зроблено у Європейській бізнес-асоціації (ЕBA). Там нагадали, що 31 січня минув період подання першого звіту в рамках СВАМ.
ЄС ще до повномасштабного вторгнення визначав Україну як одну з тих країн, на яку найбільший вплив вплине впровадження СВАМ. За довоєнними оцінками EY, СBAM потенційно міг коштувати українським виробникам $300 млн.
У нинішніх умовах таке фінансове навантаження буде надмірним для економіки України. Галузі та підприємства, які підпадають під дію СВАМ та є одними з найбільш постраждалих від військових дій.
При цьому окремо слід зазначити, що у зв’язку з блокадою чорноморських портів в українських підприємств обмежені варіанти експорту, крім країн ЄС.
Наприклад, до війни 45% експорту продукції гірничо-металургійної галузі йшли до ЄС, а 2023 року – вже 85% експорту прямували до ЄС”, — йдеться у статті.
Зазначається, що за три роки з моменту ухвалення відповідної ухвали Кабінетом міністрів так і не створили переговорну групу з Єврокомісією щодо застосування в Україні CBAM.
При цьому інші країни активно ведуть переговори у цьому напрямі. Щоб вплинути на ситуацію, Комітет промислової екології та сталого розвитку Асоціації пропонує зосередитись на виконанні двох завдань: досягти застосування СВАМ до України за декларативним принципом, а також розробити та впровадити СВАМ в Україні.
Нагадаємо, 10 травня 2023 року було ухвалено Регламент (ЄС) 2023/956 Європейського Парламенту та Ради про впровадження механізму прикордонного вуглецевого коригування (CBAM).
З 1 жовтня 2023 р. діє перехідний період СВАМ, протягом якого імпортер лише звітує про викиди СО2, закладені в імпорт товарів, що підпадають під CBAM, без стягування відповідної плати. З 1 січня 2026 р. механізм запрацює повністю.
Суть його полягає в наступному: імпортер товару, що підпадає під СВАМ, при його імпорті в Європейський Союз повинен заплатити за викиди СО2 шляхом купівлі відповідної кількості сертифікатів СВАМ за ринковою ціною, сформованою у схемі торгівлі квотами на викиди парникових газів ЄС (EU ETS).
На першому етапі дія СВАМ пошириться на залізо та сталь, алюміній, цемент, органічні хімічні речовини, добрива, електроенергію та водень, а до 2030 року СВАМ має покривати всі сектори, охоплені Директивою Європейського Парламенту та Ради 2003/87/ЄС. року про встановлення системи торгівлі квотами на викиди парникових газів у рамках Союзу та внесення змін до Директиви Ради 96/61/ЄС.