Транспорт повертається. Чи зникнуть маршрутки

Транспорт повертається. Чи зникнуть маршрутки


Карантин у громадському транспорті було ослаблено з 22 травня. Тепер можна увійти без пропуску, але потрібно дотримуватись інших вимог.

22 травня розпочинається другий етап виходу з карантину. Він передбачає відновлення роботи громадського транспорту без спецперепусток. Однак кількість пасажирів не повинна перевищувати кількість сидячих місць.

Пасажирів закликають користуватися електронними квитками, але у маршрутках такої функції не передбачено. Та й нові правила будуть для них економічно збитковими. Дехто замислюється над підвищенням тарифів.

Пандемія коронавірусу знову торкнулася питання регулювання роботи приватних перевізників владою. Так, мер Києва Віталій Кличко у квітні пообіцяв повністю витіснити маршрутки. Кореспондент.net розповідає подробиці.

Як запрацює транспорт

22 травня в Україні розпочинає діяти адаптивний карантин. Це означає, що для впровадження або скасування пом’якшених обмежень буде враховуватися низка показників. Рішення приймають комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Обов’язковими вимогами для відновлення пасажирських перевезень залишаються масочний режим усіх працівників, температурний скринінг працівників та постійна дезінфекція транспорту.

Ослаблене обмеження на кількість пасажирів – не повинно перевищувати кількість сидячих місць. Заборона на перевезення більше половини пасажирів діятиме на маршрутах, що курсують до регіонів, де заходи ще не ослаблені.

Контролювати цей процес мають правоохоронці, як було раніше на весь період карантину.

План запуску пасажирського транспорту:
  • з 22 травня – дозволять відновлювати регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення у міському, приміському, внутрішньообласному та міжнародному сполученні

  • з 25 травня – перевезення пасажирів у метро

  • з 1 червня – пасажирські перевезення у міському, регіональному, дальньому внутрішньому та міжобласному сполученні.

  • з 1 червня – міжобласні пасажирські перевезення.

  • з 15 червня – відновлення авіаперевезень

Оскільки остаточне рішення про терміни запуску приймає влада на місцях, то з 22 травня транспорт поїде не в усіх містах. Пом’якшення карантину не належить Рівненській, Волинській та Чернівецькій областям. Львів також залишиться на першому етапі.

Київ змістив пом’якшення на один день. Як сказав Кличко, автобуси, трамваї та тролейбуси запрацюють у звичайному режимі 23 травня. Метро, ​​як і передбачалося, планують відкрити 25 травня, незважаючи на триденний приріст заражений.

Мер каже, що пасажирам метрополітену потрібно буде лише дотримуватися дистанції у два метри і носити засоби захисту. На станціях зараз наносять спеціальну розмітку біля кас, турнікетів, платформ. У вагонах має бути зайнято не більше половини сидячих місць.

Керівництво метрополітену Києва каже, що пасажири мають бути не лише у масках, а й у рукавичках. Слідкувати за дотриманням правил, як сподіваються в метро, ​​допомагатимуть правоохоронці.

Усі заплановані послаблення будуть введені та залишаться чинними, якщо не погіршиться ситуація з поширенням вірусу та за умови дотримання відповідних вимог та рекомендацій.

Що буде з маршрутками

Транспортні засоби необхідно дезінфікувати перед кожним рейсом, водії та кондуктори мають носити маски та рукавички, а пасажири закликають користуватися електронним квитком.

Проте дієвість таких правил викликає сумніви, оскільки значну частину ринку перевезень становлять приватні маршрутні такси, які є побоювання, не дотримуватимуться правил.

У такому транспорті проїзд оплачується лише готівкою, яка не передається з рук в руки і не діє мережна проїзна.

У лютому цього року влада Києва наказала встановити в маршрутці валідатори для електронної оплати, щоб все місто змогло перейти на єдиний транспортний квиток. Однак приватники залишили все без змін.

Наразі Кличку загрожує маршрутникам Антимонопольним комітетом, якщо це вирішать необґрунтовано підняти тарифи на проїзд у своєму транспорті.

“На сьогоднішній день ми не можемо відмовитися взагалі від маршруток, тому що вони перевозять чималу кількість пасажирів… Ми робимо все для того, щоб зараз “витіснити” маршрутки… Замінити їх сучасним комфортабельним транспортом”, – сказав Кличко.

За його словами, місто купує 200 нових автобусів. Мер також зазначив, що останнім часом київська влада закупила 63 нових та сучасних трамваїв, а також 121 тролейбус.

“Тобто новим, сучасним транспортом з кондиціюванням, з низькою статтю і з ціною менше, ніж у маршрутках. Ми зробимо все для того, щоб ці маршрутки витіснити з Києва. І це наше завдання”, – сказав він.

DW Україна пише, що зараз у міністерстві інфраструктури готують зміни до закону Про автомобільний транспорт, яким передбачається переведення відбору міських перевізників на систему публічних державних закупівель ProZorro.

“Наразі органи місцевого самоврядування шляхом відкритого конкурсу виставляють пропозицію на перевезення, зацікавлені учасники подають документи, та орган за критеріями обирає перевізника”, – пояснює експерт Асоціації міст України Діна Серебрянская, яка має відношення до розробки законопроекту.

Перехід міських та приміських маршрутів до тендерної системи, на думку експерта, може стати поштовхом для вдосконалення транспортних послуг, зокрема дозволить оновити автопарк.

Проте, за її словами, не всі міста готові перейти на нову систему, бо у всіх “досить різні умови”.

“Є такі міста як Тернопіль, де практично всі автоперевізники – це приватний сектор, а є міста з комунальним сектором. Наприклад, Дніпро дуже хоче перейти на публічні закупівлі, сказали, що фактично готові до цього”, – розповіла Серебрянская.

Така модель спрацює за умови, що влада усвідомлюватиме різницю між прибутком та потребами населення, зазначає директор українського аналітичного центру CEDOS, експерт з міського розвитку Іван Вербицький.

“Громадський транспорт – принципово неприбуткова річ, тому що він їздить не лише там, де є платоспроможний попит, а й виконує соціальну функцію”, – зазначає експерт.

Він також звертає увагу на те, що зручна транспортна система не обмежується не тільки транспортним засобом, а й передбачає зручні маршрути, зупинки, розклад.

“Це ціла інфраструктура, яку потрібно розвивати, і це питання вирішити швидко не вдасться”, – робить висновок фахівець.

За матеріалами: Корреспондент.net

Читати:  Володимир Кличко повертається на ринг?