Світ знаходиться на шляху до кліматичного пекла – ООН
Останні 12 місяців стали найтеплішими за всю історію спостережень порівняно з попередніми роками. Середня глобальна температура за рік до кінця травня 2024 року була на 1,63 °C (2,9 °F) вище за середню доіндустріальну, що робить цей період найтеплішим з початку ведення записів у 1940 році. Про це повідомила Служба моніторингу щодо зміни клімату ЄС (Copernicus Climate Change Service чи C3S).
Директор Copernicus Карло Буонтемпо сказав, що 12-місячна смуга спеки була “шокуючою, але не дивовижною” з огляду на кліматичні зміни, спричинені людиною, і попередив, що можу бути ще гіршою.
“Якщо забруднення викопним паливом, що нагріває планету, не буде скорочено, цей ряд найспекотніших місяців запам'ятається як відносно холодний”, – сказав він.
Тому Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш 5 червня у Всесвітній день охорони навколишнього середовища закликав до термінових дій, щоб запобігти “кліматичному пекла”.
Ось як виглядає графік середньосвітових місячних температур для кожного року, починаючи з 1940 року:
Вчені стверджують, що цей середній показник за 12 місяців не означає, що світ вже перевищив поріг глобального потепління в 1,5°C (2,7°F), що описує середню температуру за десятиліття, за межами якого можуть бути більш екстремальні та незворотні наслідки .
В окремій доповіді Всесвітня метеорологічна організація ООН (ВМО) заявила, що зараз існує 80% ймовірність того, що принаймні один із наступних 5 років стане першим календарним роком із середньою температурою, яка тимчасово перевищить на 1,5°C доіндустріальний рівень – порівняно з 66% минулого року.
Аномалії та екстремуми приземної температури повітря за червень 2023 – травень 2024
Говорячи про результати дослідження, Антоніу Гутерреш підкреслив, як швидко світ рухається у неправильному напрямку та віддаляється від стабілізації кліматичної системи. “У 2015 році ймовірність такого розриву була близькою до нуля”, – сказав він.
Враховуючи, що час для зміни курсу спливає, генсек ООН закликав до 30-відсоткового скорочення глобального виробництва та використання викопного палива до 2030 року.
На думку Бена Кларка, дослідника з Інституту Грантема Імперського коледжу Лондона, нещодавні смуги екстремальної спеки, що прокотилися планетою, відкривають “вікно в майбутнє з екстремальною спекою, яка ставить під сумнів межі виживання людей”.
“Життєво важливо, щоб люди розуміли, що кожна десята градуса потепління наражає більше людей на небезпечну і потенційно смертельну спеку”, – підкреслив він.