Ставки на рівні 2019 року. У НБУ розповіли, що зараз відбувається із кредитами
Ставки на рівні 2019 року. У НБУ розповіли, що зараз відбувається із кредитами
В Україні зростає обсяг гривневих кредитів, ставки знизилися до рівня 2019 року (Фото: NBU/Flickr)
За другий квартал 2024 року чистий гривневий кредитний портфель бізнесу збільшився на 20,5% у річному вимірі; ставки за новими кредитам знизилися до рівня 2019 року.
Про це повідомила прес-служба Національний банк України з посиланням на Огляд банківського сектора за другий квартал 2024 року.
Зазначається, що кредитування бізнесу прискорилося у всіх групах банків, особливо у сегменті малого та середнього підприємництва. (МСП). Чисті гривневі кредити МСП зросли більш ніж на чверть у річному вимірі, а їхня частка у чистому гривневому корпоративному кредитному портфелі досягла 60%.
Позитивну динаміку кредитування в НБУ пов'язують із покращенням умов та зниженням відсоткових ставок. Ставки за новими гривневими кредитами бізнесу знизилися до 15,2% річних, що відповідає рівню кінця 2019 року.
У НБУ також зазначають зростання частки несубсидованих кредитів, оскільки більшість фінансування бізнесу банки надавали поза державними програмами підтримки. Частка кредитів за програмою Доступні кредити 5-7-9% у гривневому портфелі, що працює, знизилася до близько 36% проти 41% на початок року.
Водночас темпи зростання чистих роздрібних гривневих кредитів у другому кварталі становили 40,1% у річному вимірі, переважно за рахунок карткового кредитування двома банками-лідерами.
Як повідомлялося, у листопаді 2023 року в Україні обмежили ставки з мікрокредитів. Верховна рада ухвалила закон про додаткове регулювання ринку споживчих кредитів в Україні, відповідно до якого ставка за мікрокредитом не повинна перевищувати 1% на день.
Сумарні борги українців з мікрокредитів минулого року скоротилися на 5 млрд.
2023 року в судовому порядку з українських боржників примусово стягнули 25,2 млрд грн, що є рекордом за останні п'ять років. За рік сума стягнень зросла у 2,5 рази. Загальна сума боргів на кінець минулого року – 435 млрд грн. Відповідно, вдалося стягнути лише 6% (або 6 копійок із кожної гривні боргу) від загальної суми. 2022 року цей показник становив 5 копійок з кожної гривні.
- Заборонив ловити боржників на роботі. Нацбанк запровадив додаткові заборони для колекторів
- Мікрокредити беруть своє. У НБУ назвали Топ-10 фінкомпаній, які збирають з українців найбільші суми
- Пояснення юристів. Коли можливе звільнення та відстрочення платежів за зобов'язаннями для військовослужбовців
У 2023 році було укладено 8244855 мікрокредитних договорів на загальну суму 40,62 млрд грн. Суми та кількість мікропозик стабільно зростають, проте все ще менше показників напередодні повномасштабного вторгнення.
Заборгованість українців з мікрокредитів за рік зросла на 16% і досягла 9,3 млрд грн. Якщо протягом 2022 року заборгованість зменшувалась щоквартально та досягла найменшого показника — 8,03 млрд грн станом на 01 січня 2023 року, то протягом трьох кварталів 2023 року вона зростала щоквартально і лише наприкінці року зменшилась — на 144 млн грн.