Що буде з ринком нерухомості восени: прогноз експерта
З приходом нового сезону нам слід очікувати на новий етап і на ринку нерухомості, зокрема, в Івано-Франківську. Осінь традиційно є періодом активізації ринку, коли попит на житло зростає, а девелопери виходять із новими пропозиціями. Цього року ми можемо побачити зміни у пріоритетах покупців, нові тенденції у забудові та інвестиційних стратегіях.
Які зміни та оновлення прогнозуються? Ми розпитали експерта та менеджера з продажу в нашій компанії Габурака Івана. Він поділився своїми інсайтами та розповів, на що слід звернути увагу тим, хто планує придбати нерухомість чи інвестувати у житлові проекти цієї осені. Читайте далі у інтерв’ю.
Які основні чинники, на вашу думку, впливатимуть на ринок нерухомості цієї осені?
Як і влітку цієї осені важливою залишиться ситуація на фронті. Вона впливає на всі сфери нашого життя, ринок нерухомості – не виняток. Ми щиро віримо, що вона покращуватиметься, наші Збройні сили вибиватимуть ворога з території України і це позитивно впливатиме на всі верстви населення, особливо тих, хто давно планував купівлю нерухомості. Тобто запрацює відкладений попит.
Також у цьому випадку активізуються люди, які перебувають за межами України, вони переважно братимуть квартири на виплат. Якщо ситуація на фронті погіршуватиметься, зросте кількість покупців зі східних регіонів країни.
Цієї осені можуть повернутися клієнти, які вперше звернулися з метою купити квартиру до повномасштабного вторгнення, але через невизначеність і нестабільність не придбали житло.
Звичайно, впливатимуть і зміни у законодавстві, якщо вони будуть пов’язані з новими вимогами до забудовників, зокрема, за екологічними стандартами, технічними нормами будівництва чи змінами у податковому законодавстві. Це може призвести до збільшення витрат на будівництво, що вплине на ціни на первинну нерухомість.
Впливатиме і інфляція, переважно на інвесторів. Бо це люди, які звикли, що гроші мають робити гроші. Нині в середньому за рік можна заробити 17–18%, якщо інвестувати у новобудову.
Чи очікуєте ви зміни у попиті на житло порівняно з попередніми сезонами? Якщо так, то які саме?
Попит у цей період зростатиме, зокрема завдяки людям, які працюють за кордоном, і їх справді багато. Не всі купують там житло, більшість працює не офіційно. Часто вони не мають змоги приїхати до України, через певні обставини купити автомобіль чи побудувати будинок. Тож не знають, що робити із заробленими коштами. Найкращий вибір для інвестиції – це купівля нерухомості.
Хтось із них мав здійснити покупку рік тому, хтось півроку, але не зробив це, а хтось тільки зараз розуміє, що настав час кудись вкладати зароблене.
На покупку наштовхують і їхні друзі, які вже мають квартири в новобудовах. Плюс у нас є розстрочка. Тобто та людина, яка виїхала за кордон, за певний час акумулювала зароблені кошти, наприклад 30 тис. євро і може 15-20 тис. вкласти в перший платіж, а решту поділити на щомісячні платежі, при цьому продовжувати заробляти, витрачати гроші на життя.
Хто ще купуватиме квартири цієї осені?
На мій досвід, восени остаточно приймають рішення про купівлю нерухомості ті, хто влітку розглядав різні варіанти і прицінювався. Адже під час відпусток працює відкладений попит.
Восени такі клієнти часто повертаються з готовим рішенням щодо конкретної квартири та способу оплати. Тобто вони знають, що саме хочуть придбати і як сплатити всю суму або взяти розстрочку платежів, наприклад, на три місяці.
Однак я раджу не зволікати з рішенням, адже буває, що квартира, що вам сподобалася, на оглядах і не була заброньована — продається і ви втрачаєте житло мрії.
Також однозначно побільшає клієнтів із західних регіонів. Минулого року було багато покупців зі східної частини країни. Нині кількість вирівнюється, більше покупців із Тернопільської, Чернівецької та Львівської областей.
Чи купують у нас нерухомість іноземці?
Звісно, купують. З покращенням ситуації на фронті та в державі все більше людей з-за кордону цікавляться інвестицією у нашу нерухомість. Переважно це іноземці, вихідці з України, чоловік чи жінка, котрі вже багато років проживають за кордоном.
У нас був випадок, коли українці родом із Волині зі своїм чоловіком іноземцем, у якого кілька квартир в Об’єднаних Арабських Еміратах, Німеччині та Австрії, інвестували у нерухомість від blago.
Думаю, що тільки-но війна закінчиться, іноземні інвестори направлятимуть ще більше в українську нерухомість.
Чому вибирають нерухомість на первинному ринку? Які переваги такої покупки на противагу вторинному житлу?
Люди завжди хочуть чогось нового, прагнуть змін у кращому напрямку. Якщо брати до уваги нерухомість, то зараз я спостерігаю те, що багато хто вибирає квартири у великих житлових масивах, тому що там доступно все: від магазинів до спортивних залів, аптек і так далі.
Важливою перевагою новобудов є те, що в них проектують зачинені двори, підземні паркінги, сучасні дитячі та спортивні зони.
На ринку вторинного житла чи старого фонду немає таких інфраструктурних рішень. Крім цього, там недосконале будівництво, мало енергоефективність будівель, застарілі комунікації. Все це негативно впливає на якість життя.
Наприклад, у мене є товариш, який хоче придбати квартиру в новому ЖК, продавши житло в старому будинку, тому що там є проблеми з водовідведенням, оскільки десь поставили залізні труби, а вони прогнивають і у квартирі постійно відчувається вогкість, треба оновлювати ремонт чи не щороку.
Також один із мінусів старих будинків – це темні, недоглянуті під’їзди замість дизайнерських, просторих холів. Зараз клієнти прагнуть вибирати будинок, в якому вхідна зона продумана до деталей, є диванчики для очікування, два ліфти, вхід нарівні із землею, незадимлені сходи, приміщення для зберігання велосипедів, дитячих колясок. Все це ми реалізуємо в наших комплексах та намагаємося стежити за трендами, щоб покращувати кожен аспект у нашому будівництві.
Як можуть змінитись ціни на житло в обласних центрах, зокрема, в Івано-Франківську?
В Івано-Франківську ціна зростає щомісяця, як і в інших прогресивних містах. Як правило, у гривні – це близько 500 грн, у доларах – 15. Тобто, на 2% зростає вартість квадратного метра щомісяця, це 24% за рік. Оскільки відбувається коливання долара до гривні, то за рік вартість житла в новобудові збільшується на 17-18%. Така тенденція, ймовірно, буде збережена цієї осені.
Що впливає підвищення ціни?
Безумовно, на це впливають інфляція та попит, останній значною мірою формує ринок нерухомості у нашому місті. Також впливає і економічна ситуація у державі.
На мою думку, вона покращилася, тому що в країну починає заходити більше грошей, зокрема в західний регіон. Багато бізнесів релокувались сюди, молоді та прогресивні фахівці, наприклад, айтівці з Харкова та інших великих міст, обирають саме Івано-Франківськ для життя та роботи. Це стимулює попит і, відповідно, ціни на новобудови зростають.
Чи спостерігається збільшення зацікавленості в інвестиціях у нерухомість в Івано-Франківську?
Так, наше місто цікаве з погляду інвестицій, зокрема в нерухомість. Воно знаходиться неподалік Карпат, які є туристичним центром регіону. Життя тут відносно недороге і дуже комфортне, адже живучи в центральній частині, можна пересуватися без авто чи громадського транспорту, все в пішій доступності. Так само в комплексах на околицях міста створюється вся необхідна інфраструктура для життя.
Івано-Франківськ постійно розвивається, з’являються нові проекти та цікаві рішення. Тож цієї осені тенденція триматиме курс на збільшення інвестицій. Адже для інвестора потрібно чітко розуміти, хто є його кінцевим покупцем. Тобто, якщо я інвестуватиму в нерухомість у Франківську, то хтось купить у мене цю квартиру, або кому я зможу її здавати в оренду.
Відповідь на не питання просте — тим, хто обирає Івано-Франківськ для життя та розвитку. Як я вже згадував, сюди переїжджає бізнес, щоб розвивати свою справу, успішні фахівці, які бажають будувати кар’єру, молоді сім’ї, які шукають спокійного та комфортного простору. І наше місто з легкістю може стати для них таким.
Чи змінюються уподобання покупців у квартирі в Івано-Франківську?
Переважно вибирають квартири невеликих площ, тобто однокімнатні. Однак є звернення і від тих, хто шукаєш три- та чотирикімнатні квартири з кухнею-студією. Зазвичай це великі сім’ї чи люди, які мають капітал понад 80 тис. доларів.
Якщо вибирають житло собі, то більше подобаються видові квартири, планування з балконом, на середніх поверхах. Важливою при виборі квартири є енергоефективність будинків. Думаю, що ця тенденція збережеться цієї осені.
Які ще тенденції слід очікувати на ринку нерухомості цієї осені?
Перше – це цікаві рішення на території комплексів, як басейн на даху та зона барбекю спільного користування. Наша компанія реалізує це у житловому районі Manhattan UP.
Друге – закриті двори та підземний паркінг, які теж є у наших комплексах.
Третє – дизайнерські холи та комфортні зони очікування. Це тенденція, яку ми переймаємо з Києва та зарубіжних великих міст.
Після літнього спаду восени активізується оренда житла, особливо у великих містах, де розпочнеться новий навчальний рік та студенти повернуться до університетів.
Цифровізація – теж один із трендів, який восени не втратить своєї сили. Ринок нерухомості продовжуватиме адаптуватися до цифрових інструментів: 3D-турів, відеоконсультацій, віртуальних платформ для проведення угод та купівлі нерухомості віддалено.
Які поради можна дати потенційним покупцям чи інвесторам на осінь?
З мого шестирічного досвіду той, хто швидко ухвалює рішення, завжди в плюсі. Не треба відкласти покупку в довгу скриньку, думати, що ринок нерухомості просяде і таке інше. Так гадають песимісти.
Люди, які прагнуть кудись вкласти кошти або мріють про власне житло і не вагаючись, купують квартиру — це оптимісти і вони завжди виграють.
Тому моя порада – бути оптимістами і вкладати кошти або в інвестицію, що множиться з часом, або в мрію, яка дозволить вам жити у власній квартирі. І якщо ви не зробили це влітку – осінь – найкращий час.
Реклама