Посилилася нестача кадрів. Бізнес оцінив свою діяльність у першому кварталі 2024 року – опитування НБУ
Посилилася нестача кадрів. Бізнес оцінив свою діяльність у першому кварталі 2024 року – опитування НБУ
НБУ (Фото: NBU / Flickr)
За перший квартал 2024 року український бізнес посилив позитивні очікування щодо ділової активності у наступні 12 місяців.
Про це свідчить дослідження Нацбанку. Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) зріс до 103% порівняно зі 101.6% у четвертому кварталі 2023 року.
«Незважаючи на ризики безпеки та логістичні труднощі, у тому числі з перетином кордону, респонденти прогнозували помірне зростання обсягів виробництва товарів та послуг, а також були позитивно налаштовані щодо розвитку власних підприємств. Продовжилося покращення інфляційних очікувань, натомість курсові очікування трохи погіршилися», — йдеться у повідомленні.
Учасники опитування НБУ позитивно оцінили свій майбутній фінансово-економічний стан, майбутні обсяги реалізації власної продукції та інвестиційні витрати.
Найбільше стримують розвиток підприємств військові дії та їх наслідки. Також суттєво посилився вплив нестачі кваліфікованих працівників. Четвертий квартал поспіль підприємці заявляють про очікування зростання обсягів виробництва товарів та послуг в Україні у наступні 12 місяців, баланс відповідей становив 8.5% порівняно з 15.2% у IV кварталі.
Поліпшення інфляційних очікувань триває шостий квартал поспіль: у I кварталі 2024 року очікувана протягом найближчих 12 місяців річна інфляція становила 11.0% порівняно з 11.3% у попередньому кварталі. Найвагомішим проінфляційним чинником залишається війна для 82,8% респондентів. Зберігається суттєвий вплив фактора «витрати на виробництво« (65,8%). Водночас, посилився вплив курсового фактора — до 59.5%. У НБУ наголошують на незначному погіршенні курсових очікувань, так, середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 40.44 грн/дол. США (у попередньому кварталі – 40.06 грн/дол. США).
Поточний фінансово-економічний стан підприємств все ще слабкий, проте продовжується його поступове покращення. Баланс відповідей склав «мінус» 1.4% у порівнянні з «мінус» 5.6% у четвертому кварталі.
Поліпшення фінансово-економічного стану власних підприємств за наступні 12 місяців бізнес оцінив стримано: баланс відповідей — 3.7% (у IV кварталі – 4.1%). Оптимістичні оцінки надали підприємства добувної промисловості та будівництва – баланси відповідей 15.9% та 15.8% відповідно. Щодо обсягів реалізації продукції респонденти зберегли оптимістичні прогнози: баланси відповідей – 10.6% та 6.8% відповідно.
«Зростання загальних обсягів реалізації продукції очікують респонденти більшості ЗЕД, найголовніше — будівництва, сільського господарства та добувної промисловості. (баланс відповідей 21.1%, 16.0% та 13.6% відповідно). Зростання обсягів реалізації продукції на зовнішньому ринку переважно очікують на підприємства добувної, переробної промисловості, торгівлі, а також транспорту та зв'язку, — пояснюють у НБУ.
Щодо зміни рівня інвестиційних витрат на машини, обладнання та інвентар підприємці зберегли позитивні оцінки: баланс відповідей 8.3% (в IV кварталі – 6.6%) Пом'якшуються песимістичні оцінки інвестиційних витрат на будівельні роботи: баланс відповідей «мінус» 1.5%.
Бізнес продовжує очікувати на зменшення кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей — «мінус» 6.3%. Найпесимістичніші прогнози надали респонденти добувної промисловості, будівництва, а також енерго- та водопостачання.
Проте, респонденти підприємств торгівлі четвертий квартал поспіль прогнозували збільшення кількості працівників. Продовжували посилюватись очікування щодо зростання витрат на оплату праці одного найманого працівника: баланс відповідей — 62.6% порівняно з 57.9% у IV кварталі.
Частка респондентів, які планують брати банківські кредити, дещо знизилася та становила 34.9% (у четвертому кварталі – 36.0%). Підприємства, які планують залучати кредити, традиційно віддають перевагу кредитам у національній валюті — 81.1% (у четвертому кварталі – 80.3%).
- Ефект Мазепи. Чи врятує відносини влади та бізнесу рішення РНБО і хто може увійти до Ради підприємців
- Зеленський анонсував створення Всеукраїнської економічної платформи, де будуть представники всього бізнесу
- Тиск на легальний бізнес. Співзасновник monobank розповів, що Зеленський пообіцяв підприємцям
Раніше повідомлялося, що 26 лютого 2024 року Кабінет міністрів та представники великих бізнес-асоціацій підписали заяву про поглиблення співпраці між державою та підприємцями.
У 2024 році керівники членських компаній Європейської Бізнес Асоціації прогнозують переважно позитивну чи стабільну динаміку у зміні доходів їхнього бізнесу, проте 24% прогнозують скорочення доходів.
У березні 2024 року лише 15% українських підприємств працювали на повну потужність.