Під час війни понад 64 млн. гривень витратили з держбюджету на компенсацію житла нардепам

Під час війни понад 64 млн. гривень витратили з держбюджету на компенсацію житла нардепам




За майже два з половиною роки повномасштабної війни із держбюджету пішло 64,5 млн. грн. на житло у столиці для народних депутатів. Правом отримати компенсацію за оренду за цей час мали 160 нардепів.

Найбільший відсоток нардепів у фракції, що отримали компенсації за житло «Слуга народу». До того ж, за ці роки вони отримали більше відшкодувань, ніж нардепи решти всіх фракцій і груп разом узяті. Як виявилося, компенсації з бюджету отримували навіть ті депутати, які декларують сотні тисяч доларів готівкою та прикраси люксових брендів, а також нардепи та колаборанти. Про це йдеться в матеріалі Чесно на основі відповіді Апарату Верховної Ради для сайту Главком.

Скільки грошей нардепи беруть на житло

Згідно із законом “Про статус народного депутата України”, нардепи мають право на компенсацію за оренду житла чи оплату готельного номера за умови, що у них немає будинку у столиці та зареєстровано за місцем проживання понад 30 кілометрів від кордону Києва.

У 2022 році компенсації отримали 153 нардепи, яким сумарно з бюджету виплатили майже 30,8 млн. гривень. 2023 року відшкодувати витрати на житло просили дещо менше депутатів — 133, а загальна сума виплат становила близько 27,5 млн. гривень.

За перші чотири місяці 2024 року правом на компенсацію скористалися 108 народних обранців, які сумарно отримали майже 6,2 млн. гривень з бюджету.

У середньому на житло одного нардепа держава щомісяця витрачає 16,8 тис. гривень – це приблизно дві мінімальні зарплати. Але оскільки хтось із депутатів має право на компенсацію регулярно, а деякі лише час від часу, виплати на одного депутата варіюються від 10 тис. до майже 300 тис. гривень на рік.

Більшість прав на компенсацію мають переважно мажоритарні акціонери, що цілком логічно, оскільки більшість із них є представниками регіонів, які зазвичай (хоча й не завжди) не мають житла в столиці. Так, протягом 2022–2024 років 70% тих, хто отримав компенсацію, були обранцями з мажоритарних округів.

“Слуги” попереду

Найбільшу суму компенсації за житло отримали нардепи фракції “Слуги народу”. Протягом 2022-2023 років на оренду житла для них щороку йшло по 20 млн. гривень з бюджету, а за перші чотири місяці 2024 року ця сума вже досягла 4,7 млн. Це більше, ніж відшкодування для нардепів усіх інших фракцій та груп разом узятих .

Звичайно, це можна пояснити тим, що “Слуга народу” є найбільшою фракцією у Верховній Раді і туди входить більше мажоритарників, які, найімовірніше, не мають житла у столиці. Але й відсоток депутатів з інших фракцій та отримували компенсації груп значно менший.

Приблизно однакові суми — до 1,5 млн. гривень на рік — пішли на оренду житла для представників фракцій. “Голоси” так ЄС та груп “Довіра” так “За майбутнє”.

А найменше грошей на житло просили нардепи з груп ПЗЖМ та “Відновлення України” (раніше разом входили до забороненої проросійської фракції ОПЗЖ) і от “Батьківщина”.

Читати:  Соціум Офісне життя. Чому спроби керівників здружити колег є поганою ідеєю - The Economist Дружба робить співробітників більш зацікавленими, але це не привід для керівництва компаній втручатися, пише The Economist. 16 березня, 08:31

Як бачимо, депутати “Слуги народу” користуються правом на компенсацію активніше, ніж їхні колеги з інших фракцій та груп.

На графіку вказано суму фактично здійснених виплат у зазначений місяць, що може включати компенсації за попередні періоди.

Як зазначалося, переважно кошти на житло одержують нардепи від “Слуги народу”. Так, 108 “слуг” отримали відповідні виплати у 2022 році, 97 – у 2023-му. За перші чотири місяці 2024 року 81 представник “Слуги народу” подавався на компенсації.

Серед представників інших фракцій та груп кількість та відсоток нардепів, які отримують виплати за житло, значно менші. Для порівняння, у 2022-2023 роках понад 40% “слуг” отримували компенсації, тоді як із “Голосу” витрати на житло компенсували близько 30% нардепів, з ЄС – близько 20%, з “Батьківщини” – не більше 12% членів фракції. .

Компенсують та не комплексують

Багато нардепів, які користувалися правом на компенсації протягом військових 2022-2024 років, одночасно декларували сотні тисяч у валюті готівкою, а також новенькі авто, прикраси з діамантами, одяг та аксесуари люксових брендів.

За даними декларацій, із 160 нардепів, які отримували компенсації за останні два роки, щонайменше 54 мають накопичення понад 100 тис. доларів (включаючи заощадження чоловіка). Серед них є представники всіх фракцій та груп, крім “Голоси”.

Більше того, багато заможних депутатів обирали фактично максимально допустиму суму житлових компенсацій.

Так, мажоритарник із Донеччини Євген Яковенко, що входить до групи “Відновлення України”, за два з половиною роки повномасштабної війни отримав понад 530 тис. гривень житлових компенсацій (близько 13 тис. доларів). Формально нардеп має право на виплати, адже, згідно з декларацією, він не має житлової нерухомості у столиці. Водночас у 2023 році політик задекларував готівки на 950 тис. доларів та 830 тис. євро. І це без урахування заощаджень його дружини.

А мажоритарник від “Батьківщини” Олег Мейдич за 2022-2024 роки отримав 397 тис. гривень (9,9 тис. доларів) компенсації за оренду готельного номера у столиці. При цьому, судячи з декларації, у нардепа є стійкий фінансовий стан: він задекларував заощаджень на 14,5 млн гривень готівкою та ще близько 86 тис. доларів та 40 тис. євро. Можна додати сюди і гроші дружини Мейдича – 26 млн. гривень, 1 млн. доларів і 130 тис. євро готівкою.

Самовидвиженець з Одещини Анатолій Урбанський від групи “За майбутнє” не гребує брати кошти з бюджету навіть попри те, що є офіційним мільйонером. У нього декларації за 2023 рік зазначено 21,6 млн гривень готівкою, а також вісім годин, ювелірні прикраси з діамантами та брендовий одяг, у тому числі чотири шуби дружини. За останні два з половиною роки Урбанський вибрав понад 350 тис. грн. (8750 доларів) житлових компенсацій.

Мажоритарник, обраний від “Слуги народу”, а нині член групи “Відновлення України” Олег Воронько в останній декларації вказав майже 1,5 млн доларів та понад 1 млн євро готівкою, а також десятки тисяч в інших валютах. Це не завадило нардепу взяти ще компенсацію з бюджету – 237 тис. гривень упродовж 2022 року.

Читати:  У м. Відень (Австрія) представлений інвестиційний потенціал Прикарпаття

Ще один позафракційний мажоритарник, нардеп-мільйонер Сергій Магераобраний від проросійського “Опозиційний блок”Нагадаємо, у перші місяці повномасштабного вторгнення отримав 58,5 тис. гривень (1460 доларів) бюджетних коштів за проживання у номері на 16 кв. м у парламентському готелі “Київ”. Це при тому, що тільки на його банківському рахунку, згідно декларацієюлежить 21 млн. гривень.

Депутат від заборони ОПЗЖа в даний час член групи ПЗЖМ Володимир Кальцев також покривав витрати на оренду з бюджетних коштів: у 2022–2023 роках він отримав 412 тис. гривень компенсації. Також політик задекларував майже 100 тис. доларів готівкою, чотири години та дорогоцінні прикраси. Крім того, у декларації Кальцев зазначив, що позичив комусь 3,59 млн доларів.

Не відмовляється від відшкодувань та мажоритарник від “Слуги народу” Артем Кунаєв. Він, як і інші вищезгадані нардепи, не має власного житла у Києві. На оренду столичної квартири за останні два з половиною роки Кунаєв отримав 530 тисяч гривень. При цьому в нього декларації зазначено 280 тис. доларів та 34 тис. євро готівки.

Понад 130 тис. гривень компенсацій отримав скандальний нардеп від ”Слуги народу” Богдан Торохтійякого виключили з фракції після розслідування про відпочинок за кордоном під час війни та купівлю трьох новеньких авто на ім'я дружини.

Торохтій брав компенсації до осені 2022 року, коли його дружина Аліна Левченко стіл власницею ще й квартири у Києві. У декларації нардепа, крім того, можна знайти діамантові прикраси дружини, три шуби по півмільйона гривень, а також сумки, одяг та взуття люксових брендів.

Загалом багато “слуг” вибирають майже максимальні компенсації навіть незважаючи на стотисячні накопичення у валюті. Це, зокрема, Степан Чернявський, Ігор Негулевський, Ігор Фріс, Орест Саламаха, Олександр Воробей та інші.

Водночас, близько половини зі 160 нардепів IX скликання, які отримували компенсації за останні два з половиною роки, не декларували значних накопичень, тому цілком логічно, що вони претендують на цю пільгу.

Гроші для нардепів-безхатченків

Закон не ставить жодних лімітів на стан компенсаторів, але є чітке обмеження: відшкодування можуть просити лише ті нардепи, які не володіють житлом у Києві.

Рух чесно фіксував чимало випадків, коли це правило порушувалося депутатами попереднього скликання, але за останні два з половиною роки нардепи — власники нерухомості у столиці на компенсації не подавалися.

Серед порушників хіба що “слуга” Олександр Кабановчия дружина, згідно з декларацією, володіє квартирою у Києві площею 164,7 кв. м. Незважаючи на те, що Кабанов має право на безоплатне проживання, за перші чотири місяці 2024 року він узяв 56 тис. гривень із бюджету на оренду житла.

Інші його колеги у таких випадках відмовлялися від компенсацій, як зробив згаданий Богдан Торохтій, коли його дружина стала власницею київської квартири, а також “слуга” Максим Ткаченко, який перестав отримувати компенсації, коли у грудні 2022 року його дружина стала власницею будинку в Києві площею 172 кв. м.

Читати:  Уряд підвищив тариф на електроенергію для населення

А нардеп Володимир Кальцев відмовився від компенсацій у 2023 році, оскільки, судячи з декларації, його нова дружина є власницею квартири у Києві площею 41 кв. м.

Компенсації зрадникам

Як виявилося, за бюджетні кошти оплачували житло та нардепи з офіційними підозрами у держзраді та колабораціонізмі. Так, у перші місяці 2022 року 38 тис. гривень компенсації отримав “слуга” Олексій Ковальовякий на початку повномасштабного вторгнення активно допомагав росіянам у захопленій Херсонщині.

Таку ж суму компенсацій у 2022 році отримав і обранець від нині забороненої ОПЗЖ Олександр Пономарьовякому СБУ та ДБР у 2023 році оголосили про підозру у державній зраді. До речі, Пономарьов зовсім не бідний громадянин: він є декларації 540 тис. доларів та 100 тис. євро готівкою, а місцеві називали його “тіньовим господарем Бердянська”.

Отримували компенсації також фігуранти Реєстру зрадників Руху ЧЕСНО Андрій Аксьонов, Максим Бужанський (СН), Валерій Гнатенко (ОПЗЖ) та виключений з “Слуги народу” мажоритарник Євген Шевченко.

Рух чесно і раніше писав, Що механізм компенсації нардепам за житло недосконалий, а влада може використовувати його як спосіб підтримувати своїх депутатів. Як бачимо, протягом 2022-2024 років розподіл компенсацій демонструє диспропорцію між фракціями та групами.

Крім того, компенсації одержують особи, які, згідно з деклараціями, мають стійкий фінансовий стан, але при цьому не гребують брати з бюджету додаткові 16–20 тис. щомісяця.

Очевидно, механізм оплати житла нардепам потребує перегляду та вдосконалення. Особливо на тлі великої війни, коли важливо раціонально розподіляти бюджетні кошти.