ПАР закликає використовувати зелену енергію, щоб уникнути податку на викиди вуглецю
Європейський податок на викиди вуглецю (CBAM) зашкодить економікам країн, що розвиваються, якщо вони не швидко відмовлятимуться від викопного палива на користь «зеленої» енергії. Таку думку висловив президент ПАР Сиріл Рамафоса на конференції зі зміни клімату, організованої Національним казначейством та Світовим банком у Преторії, повідомляє Reuters.
За його словами, вуглеродомісткість економіки Південної Африки, яка значною мірою покладається на спалювання вугілля для виробництва електроенергії, є нестійкою. Ця залежність почала створювати суттєві небезпеки.
За даними аналітичного центру Ember, Південна Африка була найбільшою вуглеродомісткою великою економікою в 2022 році, виробляючи 709 г вуглекислого газу на кВт·год енергії, що виробляється. За даними Climate Transparency, країна увійшла до топ-15 світових лідерів з викидів парникових газів, посівши місце вище за Туреччину, Італію, Францію та Велику Британію.
Нещодавно новий міністр енергетики Південної Африки пообіцяв прискорити перехід на відновлювану енергетику, змінивши риторику попередника, котрий захищав вугільний бізнес. Однак поки що мало відомо про деталі цього плану.
Західні донори пропонують мільярдні кредити для фінансування екологічного переходу країни, але південноафриканські чиновники запевняють, що ці позички ледве покривають потрібні суми.
ПАР володіє одними з найкращих у світі сонячних та вітрових потужностей, проте інвесторів відлякують багаторічні бюрократичні затримки з видачею ліцензій та політична невизначеність. Минулого року уряд країни відклав до 2030 року виведення з експлуатації восьми вугільних електростанцій, пославшись на енергетичну безпеку.