«Не скажу, що зарплати суттєво впали». СЕО Genesis Багаторічний — про те, що відбувається в IT-сфері та як заробляє його компанія, — інтерв'ю.
«Не скажу, що зарплати суттєво впали». СЕО Genesis Багаторічний — про те, що відбувається в IT-сфері та як заробляє його компанія, — інтерв'ю.
CEO Genesis Володимир Багаторічний розповідає про стан справ на глобальному та українському IT-ринках та розповідає як Genesis формує свою продуктову стратегію. (Фото: Олександр Ратушняк)
Володимир Багаторічний, засновник української IT-компанії Genesis, відверто розповідає, куди вкладає гроші та на чому заробляє, розмірковує про зарплати програмістів та пояснює, чого не вистачає вітчизняній технологічній сфері для подальшого зростання.
СЕО та засновник IT-компанії Genesis Володимир Багаторічний опівдні п'є свою першу каву по-турецьки на п'ятому поверсі нового офісу власної компанії, а за вікном лунає вже звична киянам повітряна тривога.
— Цей офіс ми збудували повністю під себе, проте війна внесла корективи, і сьогодні тут разом із нами працюють і наші компанії-друзі, — розповідає бізнесмен NV, обводячи поглядом суперсучасні інтер'єри зі скла, дерева та пластику.
Парадоксальними в них виглядають артефакти війни — уламки російських дронів, залишки парашутів, уламки від снарядів — для них, як і для численних подяк, у компанії відведено окремий простір. Все це подарунки українських військових: з початку великої війни компанія перерахувала на потреби ЗСУ близько 500 млн. грн.
Незважаючи на прагматичні рішення та жорсткі реалії життя в Україні, справи у Genesis, одного з найбільших на глобальному IT-ринку паблішерів додатків, йдуть добре.
«Для продуктових компаній питання розташування в країні, де йде війна, не таке драматичне, як для аутсорс-компаній», — пояснює Багаторічний, який принципово залишає головний офіс і персонал компанії в Україні і не планує переносити його будь-куди.
Перед початком великої війни капіталізація Genesis, за даними венчурного фонду AVentures, вже наближалася до $1 млрд, але й під час війни компанія продовжила зростати, як продовжили глобальне зростання стартапи, що вийшли з-під її крила, забезпечуючи інший цінний капітал — репутацію та впізнаваність. Genesis подарував світові досить гучні проекти, серед яких додаток для покращення фізичного та ментального здоров'я BetterMe, освітні сервіси Headway та Promova, одна з найбільших медіакомпаній у Субсахарській Африці Legit та багато інших.
Про стан глобального та українського IT-ринків, їх перспективи та власне свою компанію Багаторічний розмовляє з NV.
— IT-ринки працюють за синусоїдою, і нещодавно ми бачили, як великі компанії — Google чи Apple — скорочували кількість фахівців, очікуючи на кризу. Як зараз змінюється світовий ринок IT?
— На світовому ринку все чудово. Справді, у великих IT-компаній був період, 2022-2023 роки, коли очікування галузі були негативними, всі чекали на рецесію в США і падіння споживчого попиту. Усі справді скорочували персонал, різали зарплати, я навіть робив усередині своєї компанії презентацію, чому 2023 рік буде жахливим. Але рецесії не сталося. Попит упав, але не впав драматично.
Тому зараз ці компанії знову активно наймають працівників, у них дуже гарний прогноз на 2024 рік, і все знову йде нагору, включаючи очікування.
— Наш ринок виглядає інакше.
-Так, у нас війна, і вона сильно впливає на індустрію, зокрема через особливості ринку. 70-80% нашого ринку – це, як і раніше, аутсорс-компанії. Це дуже великий ринок і я нічого поганого в цьому не бачу. Якби в Україні не було аутсорсу, то не було б продукту. Аутсорс компанії залежать від замовників ззовні — США, Європа. У мене немає бізнесу в аутсорсі, але судячи з того, що я чую від колег по ринку, перші півроку війни ще були очікування зростання, вони наймали людей, а 2023-го кількість замовлень впала. З погляду ризик-контролю багатьох компаній мати обслуговування та підтримку в країні, де йде війна, — сильний ризик. Драматичної ситуації, як на мене, в українському аутсорсі немає, але немає й ситуації, щоб ці компанії зростали, є ситуація плато. До початку війни великі аутсорс-компанії наймали просто фантастичну кількість людей, до 15 тис. осіб на рік, наразі такого немає. У цьому плані продуктові компанії, такі як ми менш залежні від чинника війни. Де саме розробляється продукт, немає такого вирішального значення.
— За цей рік ми також бачимо, що зарплати у сфері IT впали. Наскільки стрімким було це падіння і чи досягло воно свого дна вже зараз?