Існують важливі фактори. Бізнес погіршив оцінки своєї діяльності — якій сфері зараз найважче
Існують важливі фактори. Бізнес погіршив оцінки своєї діяльності — якій сфері зараз найважче
Бізнес оцінив результати своєї діяльності (Фото:Прес-центр НБУ)
Підприємства торгівлі значно послабили позитивні оцінки своєї ділової активності, проте все одно тримаються вище за нейтральний рівень.
Про це повідомляє Національний банк, що розраховує показник щомісяця. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) другий місяць поспіль тримається вище за нейтральний рівень, у квітні він піднявся ще на 0,3 пункту — до 52,3 пункту.
У НБУ зазначили, що стримуючими факторами для бізнесу залишаються пошкодження енергооб'єктів, збільшення витрат на логістику, оплату праці та нестача кваліфікованих кадрів.
На погіршення оцінок вплинуло збільшення логістичних витрат через блокування західного кордону: секторальний індекс у квітні становив 51.8 (у березні був 55.1).
«Торгові компанії менш впевнено очікували збільшення обсягів товарообігу та обсягів закупівлі товарів для продажу. Респонденти зберегли позитивні прогнози щодо зростання вартості товарів, закуплених для продажу, та послабили оцінки щодо зменшення торгової маржі», — зазначають у НБУ. Підприємства будівництва продемонстрували найоптимістичніші очікування щодо економічних результатів своєї діяльності.
Цьому сприяли бюджетне фінансування на відновлення інфраструктури, збільшення внутрішнього попиту та сприятливі погодні умови: секторальний індекс у квітні становив 53.4 порівняно з 53.5 у березні. Респонденти впевненіше очікували зростання обсягів будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини та матеріалів, а також прогнозували збільшення закупівлі послуг підрядників, незважаючи на збереження негативних оцінок щодо їх доступності та вартості, — пояснюють у Нацбанку.
У сфері послуг секторальний індекс зріс відразу на 2,5 пункту — до 53,1 пункту у квітні, завдяки сезонному пожвавленню споживчого попиту, розширенню морського коридору та уповільненню темпів інфляції. Секторальний індекс підприємств промисловості підвищився на 0,7 пунктів – до 51,7 пунктів. Опитані підприємці галузі зберігають позитивний настрій завдяки налагодженню логістичних ланцюгів, сталому споживчому попиту та уповільненню інфляції.
- Давай уже після війни. Гетьманців розповів, як в Україні запровадять нову систему оподаткування
- В Україні за рік стало на 16% більше мільйонерів — Гетьманців
- «Маємо платити все». Гетьманців розповів, навіщо потрібен військовий збір із ФОПів
Раніше повідомлялося, що у червні 2023 року ІОДА становив 50.8, а у травні – 50.5.
У серпні 2023 року бізнес уперше за кілька місяців знизив оцінку перспектив своєї діяльності.
У січні 2024 року ІОДА знизився до 41,0 з 45,7 у грудні 2023 року. Підприємства промисловості посилили песимістичні очікування щодо результатів своєї економічної діяльності з огляду на зростання тиску з боку виробничих витрат та логістичні труднощі з перетином західного кордону: секторальний індекс у січні знизився до 43,7 (у грудні – 46,9). Респонденти суттєво погіршили оцінки обсягів виробленої продукції та нових замовлень на продукцію, прогнозували подальше зменшення запасів сировини та матеріалів. Негативні оцінки щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію, а також обсягів незавершеного виробництва збереглися, щодо залишків готової продукції посилилися.