Росія перешкоджає зеленому переходу Європи та саботує міжнародні кліматичні переговори.
Глава Європейського кліматичного фонду (ECF) професор Лоранс Тубіана заявила, що Росія через дипломатію та пропаганду намагається пошкодити зеленому переходу Європи і саботує міжнародні кліматичні переговори.
В інтерв'ю для NV вона розповіла, що Росії не вигідна відмова ЄС від викопного палива і він поширює дезінформацію про те, що саме Зелена угода та відновлювана енергетика спричиняють кризу та інфляцію.
Тубіана пояснила, що на міжнародному кліматичному саміті COP28 у листопаді маємо затвердити країну, в якій проходитиме кліматичний саміт у 2024 році.
За багатосторонніми домовленостями це має бути країна Східної Європи, проте Росія блокує кожного кандидата.
Змінити регіон проведення заходу дуже складно. Вона зазначила, що на щорічній конференції COP підписанти Паризької кліматичної угоди звітують про прогрес у скороченні шкідливих викидів для обмеження глобального потепління. А також планують такі кроки.
Тубіана зазначила, що Євросоюз докладає значних зусиль для поступової відмови від викопного палива.
Так, від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну ЄС значно скоротив імпорт. Це сприяло нарощуванню інвестицій у відновлювані джерела енергії – переважно сонячну (зросли вдвічі) та вітрову.
Експерт наголосила, що Росії не вигідна така відмова. Навіть російський диктатор Володимир Путін, який раніше не цікавився і не коментував питання поновлюваної енергетики, тепер стверджує, що Європейська зелена угода та поновлювана енергетика – це чинники кризи.
«Навколо цього зосереджена вся російська пропаганда та дезінформація в Європі, – сказала вона. –
Вона дуже агресивно вселяє людям, що це поганий вибір, і саме з ним пов'язана інфляція». Тубіана додала, що енергетична криза, інфляція та продовольча безпека – теми, які дуже турбують світову спільноту та відсувають питання зміни клімату на другий план.
Цей опосередкований ефект розв'язаної росією війни ускладнює роботу над проблемами довкілля та клімату у всьому світі.
Нагадаємо, дослідження експертів з обліку вуглецю показало, що війна в Україні посилює кліматичну кризу. За перші 12 місяців війни кількість викидів вуглецю становила 120 мільйонів тонн.