Які компанії перевозять роснафту, уникнувши українських санкцій

Які компанії перевозять роснафту, уникнувши українських санкцій


Грецькі судновласники, які нещодавно залишили перелік «спонсорів війни» від НАЗК, досі продовжують перевозити російську нафту, зокрема, до портів ЄС. USM показує на прикладі одного танкера, як недобросовісні компанії співпрацюють з країною-агресором.

З початку повномасштабної війни цивілізований світ замислився над здобуттям енергетичної незалежності від пального країни-агресора.

За рік до повномасштабного вторгнення — у 2021-му — країни ЄС купували 47% російських нафтопродуктів. Це 2,2 млн барелів на день сирої нафти та ще 1,2 млн барелів на день нафтопродуктів. Загалом у 2021 році росія поставила до ЄС 108,1 млн тонн сирої нафти на $50,9 млрд. 

Проте з лютого 2022-го європейські уряди задумалися про етичність та доцільність імпорту роснафти. Таким чином, вже 5 грудня 2022 року набули чинності обмеження цін ЄС на російську нафту, що доставляється морем. Відтак, якщо європейські компанії планували перевозити сировину з рф до третіх країн, така нафта має коштувати не більше 60 доларів США за барель. Водночас імпорт нафти країни-агресора до портів Європи — повністю заборонений.

Натомість, обмеження створили можливості для деяких перевізників, яких не турбували морально-етичні чи інші норми. Так, деякі судновласники перевозять нафту з рф за більшу ціну до країн, з якими країна-агресор змогла «домовитися». А деякі європейські держави почали заплющувати очі на те, що російська сировина потрапляє до їхніх портів.

Друзі москви

Так вийшло, що найчастіше у співробітництві з кремлем помічали судновласників із Греції. Передусім йдеться про такі танкерні компанії, як Minerva Marine, Thenamaris, TMS Tankers, Dynacom Tankers Management та Delta Tankers.

Влітку 2022 року українське Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) надало цим компаніям статус «спонсорів війни». Втім, вже у листопаді 2023-го трьох судновласників — Minerva Marine, Thenamaris, TMS Tankers — виключили із санкційного списку.

Читати:  Гра в довгу: як танкерні компанії вигадують нові лазівки для перевезення російської нафти.

У НАЗК стверджували, що грецькі компанії припинили перевозити російську нафту. Ось тут і є нюанс, адже танкери, що заходили до російського порту Новоросійська, часто завантажували нафту з термінала КТК (Каспійський трубопроводний консорціум).

Формально, КТК — міжнародна компанія, яка експлуатує нафтопровід, що пролягає від родовищ Західного Казахстану (Тенгіз, Карачаганак). Проте понад 30% акцій підприємства належать росіянам. Тому цим маршрутом також транспортують значну частину сировини й з родовищ рф.

Тож, європейські танкери, які досі заходять у російські порти, найчастіше перевозять нафту казахстанського або змішаного походження, яку вкрай складно відстежити. Серед них — судна вже відомих нам компаній TMS Tankers і Minerva Marine.

Поряд із терміналом КТК у Новоросійську знаходиться термінал «Шесхаріс» — один з найбільших нафтоналивних комплексів на півдні рф. Станом на кінець 2023 року, через ці два об’єкти росія експортувала близько 11 млн тонн нафти й 3 млн тонн дизпального щомісяця.

Як ми згадували раніше, європейські (власне, й грецькі) танкери мають право перевозити російську нафту з «Шесхаріса» — за умов дотримання «стелі цін» у 60 доларів за барель, і лише до держав, що не є членами ЄС. Так, вище згадана Minerva Marine і надалі перевозить нафту країни-агресора до третіх країн — зокрема, до портів Ізраїлю.

Згідно з інформацією, яку виявив USM, а згодом підтвердив і очільник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко, протягом лютого 2024 року до ізраїльського порту Хайфа роснафту перевозили танкери Minerva Emily, Minerva Joanna, Minerva Antonia та Minerva Anna.

Теоретично, перевозячи сировину з рф до Ізраїлю, ці судна могли сумлінно дотримуватися «стелі цін» на російську нафту. Однак перевірити цю інформацію досі доволі складно, адже судноплавні компанії рідко виставляють умови контракту назагал. 

Читати:  ВАКС обрав запобіжний захід підозрюваному у хабарництві нардепу Задорожньому - UkraineDigest

Нахабство чи дурість?

Все ж є один випадок, який відрізняється від попередніх. Якщо інші танкери порушували «стелю цін» теоретично, то знайшовся порушник, який жодним чином не намагається приховати свій злочин.

Танкер Minerva Olympia (дедвейт 144 тис. тонн) 24 січня 2024 року вийшов з порту Новоросійська з вантажем російської сирої нафти.

За інформацією з джерел відстеження руху суден, танкер попрямував до сицилійського порту Мілаццо (Італія). Дані Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень демонструють, що танкер йшов за дуже дивною траєкторією.

Це є грубим порушенням ембарго ЄС та країн G7. Нагадаємо, що завозити сировину до портів ЄС досі заборонено. А компаніям-порушникам загрожують не просто репутаційні ризики, а цілком серйозні економічні санкції.

Так, у листопаді 2023 року Мінфін США вже запросило у судноплавних компаній з 30 країн інформацію про сотню суден, підозрюваних у транспортуванні російської нафти всупереч санкціям Заходу. Такі судна не можуть заходити до більшості портів країн Заходу та користуватися послугами європейських і американських страховиків.

Це завдає серйозного удару по перевізниках підсанкційної сировини з рф. Так, у перші тижні 2024 року оператори танкерів-порушників під впливом санкцій почали здавати судна на брухт.

Втім, посилення обмежень проти «спонсорів війни» з боку США не заважало українському НАЗК, навпаки, їх скасовувати.

Читайте також: Як танкерні компанії вигадують нові лазівки для перевезення російської нафти

На момент виходу матеріалу список «міжнародних спонсорів війни» перестав існувати. Зокрема, таке рішення ухвалили після доповіді МЗС про відсутність у НАЗК нормативної бази для формування такого переліку. 

Тож, агентство, ймовірно, не мало достатніх підстав, аби виключати з «чорного списку» грецьких судновласників. А факти незаконних перевезень російської нафти — задокументовані і відстежені аналітиками. Цікаво, чи створять в Україні новий репутаційний інструмент замість «списку міжнародних спонсорів війни», або ж покладуться на США та ЄС, які регулярно вносять до своїх санкційних переліків все нові судна і компанії, що не цураються російських грошей. 

Читати:  Гвоздець виділяє Янтарі 50 тисяч гривень допомоги

Даниїл Попов




Source link