Зелений перехід під загрозою: нафтові гіганти збільшують видобуток заради прибутку

Зелений перехід під загрозою: нафтові гіганти збільшують видобуток заради прибутку


Світові нафтові гіганти, такі як Exxon, Chevron, Shell та Saudi Aramco, нарощують інвестиції у видобуток нафти та газу заради рекордних прибутків, одночасно скорочуючи витрати на проекти зеленої енергетики.

Компанії фактично відмовляються виконувати міжнародні кліматичні угоди, через що викиди вуглецю продовжують зростати, повідомляє Бабель.

У 2022 році світовими лідерами видобутку нафти були Саудівська Аравія, Росія, Іран, Китай та США.

Ймовірно, видобуток нафти зростатиме найближчими роками, незважаючи на глобальні кліматичні домовленості.

За прогнозами Стокгольмського інституту довкілля у 2025 році, він досягне 35 мільярдів барелів, що на 5 млрд барелів більше, ніж потрібно для утримання глобального потепління на рівні 1,5℃. У 2050 році цей показник може досягти 40 млрд барелів, хоча за кліматичними міжнародними угодами має впасти до 7-15 млрд барелів на рік.

Аналітика з Німецького інституту економічних досліджень Франциска Хольц пояснила, що ціни на нафту зростають разом із рівнем життя у різних країнах.

Так, у країнах Південно-Східної Азії та Африки зростає рівень добробуту та все більше людей купують автомобілі. У розвинених країнах, особливо в густонаселених Китаї та Індії, попит на пластик, дизельне паливо та бензин зростає разом із “середнім класом”.

У матеріалі наголосили, що одночасно зі зростанням попиту на нафту падають інвестиції у зелені проекти.

Зокрема, через подорожчання виробничого ланцюжка, а також затримки та збої у виробництві. Так, протягом 2020-2022 років утричі подорожчав полікремний – основний елемент сонячних панелей.

Через протистояння США та Китаю, зокрема, закриття американських ринків для китайських виробників, СЕС у Сполучених Штатах стали втричі дорожчими.

Крім того, через російсько-українську війну зросли витрати на вітрові турбіни, а їхнє виробництво у трьох найбільших західних виробників стало збитковим.

Читати:  Andritz поставить німецької Salzgitter обладнання для виробництва водню

Адже обидві країни постачали на світовий ринок багато сталі, з яких виробляють турбіни. через війну поставки знизилися, а ціна, відповідно, зросла. Зазначається, що 2022 року світова нафтогазова промисловість інвестувала у відновлювану енергетику близько $20 млрд — це лише 2,5% від загального обсягу їх інвестицій.

Щоб досягти цілей Паризької угоди, компанія має інвестувати половину всіх капітальних витрат. У матеріалі наголосили, що великий попит на нафту дозволяє росії отримувати великі нафтогазові доходи, незважаючи на санкції. У вересні 2023 року її доходи від експорту становили $18,8 млрд, що є найвищим місячним показником із липня 2022-го.

Хоча санкції дуже позначилися на доходах російського нафтогазу, вони спрацювали не надто вдало. Росіянам допоміг тіньовий флот танкерів та низькі ціни на російську нафту.

Деякі трейдери просто ігнорували цінове обмеження $60 і продавали російську нафту по $70 за барель.

За оцінками Міжнародного енергетичного агентства після 2030 року, попит на нафту падатиме, а разом з ним і нафтогазові прибутки. Тому стратегія нафтових компаній може виявитися недалекоглядною.

Нагадаємо, голова Європейського кліматичного фонду (ECF) професор Лоранс Тубіана заявила, що через дипломатію та пропаганду росія намагається пошкодити зеленому переходу Європи і саботує міжнародні кліматичні переговори.