
“Якщо відверто”. У Смарт-Холдинг заявили, що Ukraine Facility – це не план вступу України до ЄС
“Якщо відверто”. У Смарт-Холдинг заявили, що Ukraine Facility – це не план вступу України до ЄС
Генеральний директор Групи Смарт-Холдинг Юлія Кір'янова зробила заяву на заходи NV «Європейський шлях України. Діалоги про майбутнє» (Фото:NV)
Ukraine Facility не є планом вступу України до Євросоюзу. Про це під час заходу NV «Європейський шлях України Діалоги про майбутнєповідомила генеральний директор Групи Смарт-Холдинг Юлія Кір'янова.
«До ухвалення Ukraine Facility на 50 млрд євро Україна фінансувалася виключно макро. Це цінова та фінансова стабільність, це МВФ, який затвердив чотирирічний довгостроковий план фінансування. З Ukraine Facility на 50 млрд євро, крім макростабільності, додається ще й фінансування бізнес-сегменту. Але основним драйвером Facility була і є макростабільність», – наголосила Кір'янова.
З її слів, основна сума піде на реформи. «З 50 млрд євро лише 7-8 млрд можуть піти потенційно на фінансування бізнесу. Це великі гроші, проте. Решта — це макроситуація та реформи. Що таке Ukraine Facility очима приватного сектору? Справа в тому, що це не план вступу до Євросоюзу. Це документ, який фіксує певні реформи та кроки. Якщо відверто, то це все те, що Україна мала зробити 30 років тому, але зараз вона отримає гроші за те, що це зробить», — зазначила вона.
Генеральний директор ТОВ Смарт-Холдинг зазначила, що виділяються кошти для того, щоб ми досягли певного рівня реформ. «З 7-8 млрд залишається не більше 30% на приватний бізнес, решта, з великою ймовірністю піде в державний сектор економіки. У цих умовах виникає питання, а де ж ми на шляху до Євросоюзу та яку роль може відігравати приватний сектор? Один із європейських аналітичних центрів зробив аналіз щодо України та її інтеграції до ЄС. Там є три основні моменти того, що може бути на заваді», — зазначила Кір'янова.
«По-перше, найслабше — це інститути, які існують в Україні, їхня слабкість. Що таке інституції? Це вся система права, це три гілки влади, які мають бути незалежними, це правила гри. Це також громадські інститути, які, зокрема, в діалозі регулюють те, що відбувається в державі. Друге, найбільш дотичне до нас, як до приватного сектора, — продуктивність праці. В Україні найнижча продуктивність праці. Зараз її порівнюють із Румунією до її вступу до Євросоюзу. Для того, щоб підвищити цю ефективність праці, потрібні кілька моментів: інфраструктура, освіта, інновації. Тобто та основа, яка має підвищувати продуктивність персоналу», — наголосила генеральний директор Групи Смарт-Холдинг.
Кір'янова також наголосила: «Ще один дуже важливий аспект взагалі погляду на Україну як виробника, як на того, хто додає вартість. Нині в Україні металургія, агросектор та IT є тими секторами, що є визначними в економіці. При цьому немає виробництва в тому масштабі, який може підтримати ресурсну базу України та надати квантовий стрибок для економіки. І ось ми приходимо до нас як до виробників і приватного сектору, який і стикатиметься з усіма цими викликами. Це загальний контекст, який у моєму розумінні призводить до того, що ми як приватний сектор великою мірою залежимо від цих правил гри і від цієї рамки, яка не побудована».
Вона також наголосила, що Facility є дуже корисним. «Навіть якщо ми виконаємо більшу частину того, що там передбачено, але він є декларативним. Я дуже сподіваюся, що під ним лежать реальні плани, які ми бачимо у бізнесі… Я розумію, що там зав'язані гроші, але та база реформ, яку штовхає поперед себе Ukraine Facility, але потім підтримає план вступу України до Євросоюзу. Той шлях, яким ми йтимемо, є основним для будь-якого розвитку в країни», — зазначила Кір'янова.