
Які умови потрібно виконати для отримання лікарняного у 2025 році: поради та нюанси
З 1 січня 2025 року питаннями лікарняних займається не Фонд соціального страхування, а Пенсійний фонд України. Цього року змінилась і ставка військового збору, і максимальна величина бази нарахування ЄСВ, і можливість сумісників на отримання допомоги. Хто має право на лікарняні у 2025 році, як відбувається розрахунок лікарняних і що саме змінилося, розповідаємо разом зі Школою бізнесу Нова пошта в цьому матеріалі.
Офіційне працевлаштування
Головна умова, оскільки для отримання лікарняних потрібно, щоб за працівника вносилися страхові внески в Пенсійний фонд, адже лікарняні тривалістю понад 5 днів оплачуються саме з коштів фонду. Працівники повинні мати трудовий договір, за яким працюють, та підтверджений страховий стаж.
Якщо з вами працюють іноземці, які є застрахованими особами, вони теж мають право на отримання лікарняних. В разі, якщо зарплата іноземця є базою для нарахування ЄСВ, виплата лікарняних відбувається так само як і для працівників-громадян України.
Мінімальний страховий стаж
Лише ті, хто має 6+ місяців стажу за останні 12 місяців, має право на повну оплату лікарняного. Якщо ж стажу у вашого працівника менше, то розмір виплати вам треба буде обмежувати: розрахунок відбуватиметься із суми фактичного заробітку, який повинен бути не більшим за розмір однієї мінімальної зарплати. Тобто, якщо такий працівник має офіційний дохід у розмірі 20 тисяч грн, розмір лікарняних буде розрахований із 8 тисяч грн — мінімальної зарплати (у розрахунку за добу).
Коефіцієнт страхового стажу у 2025 році становить:
- до 3 років — 50%;
- до 5 років — 60%;
- до 8 років — 70%;
- від 8 років — 100%.
100% коефіцієнт також застосовується до пільгових груп населення, серед яких ветерани війни, постраждалі від аварії на ЧАЕС, постраждалі під час Революції Гідності, донори крові та ті, кого переслідували нацисти під час Другої світової війни.
Лист непрацездатності
Ще донедавна всі лікарняні виписувались та зберігались в ЕСОЗ, електронній системі охорони здоров’я. До 15 травня приймались лише листи, сформовані через eHealth, але від цього дня Верховна Рада прийняла законопроєкт, яким повернула паперові листи. Тож як тепер виглядатиме процедура отримання лікарняного для працівника?
- Звернення до лікаря (онлайн, в лікарні чи шляхом виклику швидкої).
- Отримання висновку про тимчасову непрацездатність (не довідки, не діагнозу, а саме листка непрацездатності).
- Повідомлення роботодавця про лікарняний.
- Передача листка до ПФУ, якщо лікарняний лист паперовий.
- Огляд роботодавцем листка в кабінеті страхувальника на сайті Пенсійного фонду.
Далі, якщо лікарняний триває понад 5 днів, ви як роботодавець маєте подати заяву до ПФУ, щоб отримати перерахунок лікарняних коштів на свій рахунок і потім переказати ці гроші на зарплатну картку працівника.