Враховуючи обстріли та відключення.  До чого готується бізнес у найближчі 6 місяців

Враховуючи обстріли та відключення. До чого готується бізнес у найближчі 6 місяців


Враховуючи обстріли та відключення. До чого готується бізнес у найближчі 6 місяців

20 липня, 11:23


На наступні півроку бізнес оптимістично налаштований (Фото:pexels / Creative Vix)

На тлі перебоїв з електрикою та небезпекою українська бізнес зберігає високий рівень оптимізму наступні 6 місяців.

Про це свідчать дані щомісячного опитування підприємств, які Інститут економічних досліджень (ІЕІ) провів у червні 2024-го року. Оцінки фінансово-економічної ситуації на підприємствах та загальноекономічного середовища в Україні залишаються позитивними вже кілька місяців поспіль.

Відео дня

Також спостерігається високий рівень оптимізму наступні півроку.

Рада підприємців за президента напрацювала зміни в КПК (Фото:AndreyPopov / depositphotos.com)
Захист бізнесу від тиску. Рада підприємців за президента пропонує змінити КПК

Водночас плани бізнесу в короткостроковій перспективі, хоч і оптимістичні, але в черговий раз погіршилися. Частка підприємств, які планують зростання виробництва протягом найближчих 3-4 місяців, зменшилася з 47,6% у травні до 39,7% у червні 2024 р. Але частка підприємств, які очікують скорочення обсягів виробництва, суттєво не змінилася: 4,0% у травні та 5,8% у червні.

«Незважаючи на тенденції до зменшення ділового оптимізму, поки що рано стверджувати про суттєве погіршення економічної кон'юнктури поки що вчорашні «оптимісти» не стали «песимістами» – зазначила виконавчий директор ІЕД Оксана Кузяків.

У травні 2024 року більше половини (52% підприємств тимчасово призупиняли роботу через відключення електроенергії і втратили 8% загального робочого часу.

Найбільше втрат через відключення зазнають мікро- та малі підприємства. Також найбільші втрати часу зазнали галузі деревообробки, виготовлення будматеріалів та поліграфії.

«У червні проблема з відключенням електроенергії зайняла перше місце серед перешкод для бізнесу – про це повідомили 65%. Це досить високий показник для наших опитувань, оскільки переважно перше місце у рейтингу перешкод зазвичай мало показник понад 50%», – зазначив експерт ІЕД Євген Ангел.

Читати:  Ажіотаж довкола стартових пакетів. lifecell звернувся до українців

При цьому проблеми на ринку праці залишили топ-3 основні перешкоди для українського бізнесу, посівши четвертий рядок у рейтингу.

«Переважна більшість респондентів (88,5%) не планує змінювати кількість працівників у найближчі місяці. Водночас проблеми з пошуком кваліфікованих та некваліфікованих працівників, на думку наших респондентів, різко зменшилися, що може свідчити про те, що бізнес справді став помірнішим у планах розвитку виробництва, принаймні у короткостроковій перспективі», — зазначила Оксана Кузяків.

У щомісячному опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕІ беруть участь понад 500 українських промислових підприємств, розташованих у 21 із 27 областей України. У червні 2024 року було опитано 527 підприємств. Опитування у цьому форматі проводиться з травня 2022 року.

Раніше повідомлялося, що у Верховній Раді 11 червня також зареєстрували законопроект про економічне бронювання (йдеться про законопроект №11331).

14 червня нардеп Федір Вениславський заявив в ефірі Radio NV, що Кабінет міністрів вже прийняв ухвалу, яка дозволяє вирішити проблему з бронюванням фахівців для оборонно-промислового комплексу.