Вперше за два роки. Бізнес почав масово заявляти про небезпеку продовження роботи – що заважає найбільше
Вперше за два роки. Бізнес почав масово заявляти про небезпеку продовження роботи – що заважає найбільше
За результатами опитування ІЕД 55% українських підприємств вважає небезпеку основною перешкодою для ведення бізнесу (Фото: pexels / Creative Vix)
Вперше за два роки відсоток української бізнесуЯкий вважає небезпеку найбільшою перешкодою для ділової активності, досяг 55%.
Про це свідчать результати щомісячного опитування підприємств New Monthly Enterprises Survey. (#NRES), який провів Інститут економічних досліджень та політичних консультацій.
Частка підприємств, які повідомили, що працювати небезпечно, суттєво зросла, збільшившись із 46% до 55%. Це найвищий показник за весь період досліджень із травня 2022-го. Ця перешкода для ведення бізнесу стала головною у квітні для українських підприємств.
Водночас зростають позитивні очікування бізнесу щодо 6-місячної перспективи: як щодо фінансово-економічної ситуації на підприємстві, так і щодо загальноекономічного середовища в країні. Оцінка ситуації за цими двома параметрами позитивна вже другий місяць поспіль.
«Невизначеність підприємств задекларували 20% опитаних компаній, і це можна вважати базовим рівнем… При цьому ускладнюється ситуація з пошуком працівників як кваліфікованих, так і некваліфікованих. Тренд зростання цих труднощів спостерігаємо з вересня 2023 року», — зазначила виконавчий директор ІЕД Оксана Кузяків.
Так, частка підприємств, яким стало складніше знайти кваліфікованих працівників, зросла з 38,9% у березні до 43% у квітні. Аналогічний показник з некваліфікованої робочої сили зріс з 31,7% у березні до 36,6% у квітні.
«Три головні перешкоди для ведення підприємницької діяльності залишилися такими ж, як минулого місяця, але у квітні „лідером“ стала небезпека працювати (55% опитаних), на другому місці зростання цін на сировину, матеріали, товари (51%), на третьому – нестача робочої сили (43%). Значення небезпеки до роботи значно зросла великого і середнього бізнесу. Дещо інша картина в розрізі перешкод для зростання бізнесу в контексті довгострокових тенденцій. Так, серед перешкод для зростання виробництва у квітні 2024 року найчастіше називали війну та несприятливу ситуацію з безпекою. Наступними йшли, відповідно, низький попит, несприятлива політична ситуація та нестача кваліфікованих працівників», – зазначив експерт ІЕД Євген Ангел.
У щомісячному опитуванні Інституту економічних досліджень та політичних консультацій беруть участь понад 500 українських промислових підприємств, розташованих у 21 із 27 областей України. Опитування у цьому форматі проводиться з травня 2022 року. Польовий етап 23 хвилі дослідження тривав з 15 по 30 квітня 2024 року. Менеджери підприємств порівнювали результати роботи у квітні 2024 року з березнем, оцінювали показники на момент проведення опитування та надавали прогнози на наступні три/шість місяців або два роки. Іноді результати роботи порівнювалися з передвоєнним періодом, коли проводилося схоже опитування бізнесу.
- “Є ризик закриття підприємств”. Бізнес запрошує Шмигаля та двох міністрів на серйозну розмову
- Три причини закрити найскандальнішу справу проти бізнесу
- “Корупційна годівниця”. Зеленському в деталях розповіли про тиск силовиків на бізнес, що пропонують
Раніше повідомлялося, що 16 лютого 2024 року Громадський рух Маніфест 42 розпочав передачу Генеральній прокуратурі України інформації з кримінальних справ проти бізнесу для аудиту, який здійснюється згідно з рішенням РНБО та Указом Президента України. За підсумками аудиту мають бути усунені необґрунтовані обмежувальні заходи у кримінальних провадженнях, які мають ознаки тиску на бізнес.