Українців масово відправляють у неоплачувані відпустки

Українців масово відправляють у неоплачувані відпустки


Українські роботодавці відправляють своїх співробітників у неоплачувані відпустки. Коронавірус та фінансова криза вдарили не лише по тих сферах, які вимушено закрилися, а й по всьому бізнесу. Порушено виробничі ланцюжки, впали попит та обороти.
  • частина підприємств через карантин залишилися без прибутку, інші залишилися левовою часткою доходу;

  • роботодавці урізають “сірі” зарплати і просять співробітників піти у неоплачувану відпустку;

  • закон зобов’язує платити навіть у період простою, проте роботодавці цю вимогу ігнорують.

В Україні через карантин та початок масштабної кризи постраждали практично всі компанії. А деякі підприємства були змушені закритися як мінімум на кілька тижнів. Немає заробітку – немає роботи. Такою логікою керувалася більшість опитаних роботодавців OBOZREVATEL.

“Я ще не чув, щоб роботодавці просто так відправляли співробітників додому та продовжували їм платити зарплату”, – розповідає голова асоціації роботодавців Житомирської області Роман Гуртовенко. Саме у цьому регіоні виник перший випадок смерті хворого на коронавірус.

Українців масово відправляють у неоплачувані відпустки.

Поділитися

зображенням

0552.ua

Незважаючи на карантин, більшість підприємств продовжують працювати і зараз. Бізнес до останнього намагається заробляти. Продуктові магазини, аптеки, АЗС та банки – єдині, де є наплив людей. У сфері послуг та продажів ще до запровадження карантину, але після новин про загрозу поширення коронавірусу обсяги впали на 50%.

Власник салону краси у Києві Ксенія розповідає: їхній орендодавець знижувати плату відмовився. Салон знаходиться на першому поверсі житлового будинку, щомісяця доводиться віддавати 25 тисяч гривень за право перебувати та працювати у приміщенні. Знижувати плату орендодавець відмовився, а прибутки після закриття на карантин упали до нуля.

Усіх співробітників відправили додому – тих, хто оформлений, попросили написати заяви на відпустку власним коштом, а тих, хто працює в тіні, просто попросили не приходити на роботу, доки не закінчиться карантин.

“У кого є чоловіки, житимуть за їхній рахунок. Інші повинні перетерпіти. Ми теж терпимо, а що робити”, – розповідає Ксенія.

Закривається багато закладів, роботодавці відправляють співробітників власним коштом, хоча цивілізований підхід передбачає оплачувану відпустку, пояснює Гуртовенко. Інша проблема – за оренду все одно доводиться платити.

“Я сам орендодавець. Я подався на поступки на своїх об’єктах. Ми повинні розуміти, що зараз період, коли потрібно йти на поступки”, – додає підприємець.

Голова Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак додав: орендодавці теж бізнесмени і також залежать від своїх оборотів. Тому повністю припинити стягувати плату вони теж не можуть.

“Роботодавці, які зацікавлені у збереженні персоналу, змушені вирішувати цю проблему. Колектив формують роками. Але якщо не піти на неоплачувану відпустку, фірма взагалі буде змушена йти на скорочення”, – додає Чумак.

На що має право співробітник

За законом відправити в неоплачувану відпустку українцям важко, зазначає заступник голови Федерації профспілок України Олександр Шубін. Ст. 13 КЗпП передбачає два випадки:

Підприємство змушене робити паузу через простої. Тоді згідно із законом працівників зобов’язані вислати по будинках та виплачувати їм 2/3 голого окладу. Це може бути навіть менше за мінімальну зарплату.

Роботодавець не може забезпечити безпеку і змушений через це закритися. У такому разі закон передбачає, що працівнику виплатять за кожен місяць такого карантину середню зарплатню.

Насправді, додає Шубін, все залежить від конкретних випадків: як колектив зміг домовитися з керівництвом. Деякі профспілки підписували колективні договори так, що документом передбачили виплату середньої зарплати за будь-якого виду простою.

“Профспілкова організація має оперативно увійти в діалог із роботодавцями. Якщо укладено колективний договір, можуть бути й позитивніші для співробітника умови.

Без роботи не залишитеся

Hr-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна впевнена: поки що причин для паніки немає, а молодий і працездатний здобувач у будь-якому випадку знайде себе роботу, навіть якщо вона буде віддаленою.

“Якщо щось десь поменшає, десь щось з’явиться. Якщо скоротиться кількість менеджерів з продажу в туризмі, їх охоче розберуть на інші телефонні продажі. Сфера гостинності може переміститися будь-куди. Для фахівців без досвіду у нас зараз по всіх регіонах 2 765 вакансій”, – заспокоїть

І навіть під час двох тижнів неоплачуваного карантину можна знайти вакансію, наприклад, телефонного консультанта, кур’єра, продавця або навіть вантажника. “У нас є підробіток – “Кабанчик” (сервіс послуг. – Ред.), біржі. Умовно кажучи, комусь щось перекласти, забити цвях у стіну.

За матеріалами: OBOZREVATEL.

Читати:  Під час зіткнення під Радою застосували газовий балончик, почалися затримання