У Швеції запустили першу у світі дерев’яну вітротурбіну

У Швеції запустили першу у світі дерев’яну вітротурбіну


У Швеції в регіоні Скара запустили першу у світі комерційну вітрову турбіну, вежа якої побудована з ламінованого шпону (LVL), тобто з обробленої деревини, а не металу. Висота вежі компанії Modvion складає 105 метрів, а потужність турбіни – 2 МВт, повідомляє Dezeen.

Зазначається, що шпон ламінований використовують для балок і будівельних конструкцій. Зазвичай смужки деревини завтовшки кілька міліметрів склеюють разом в одному напрямку.

Однак для ВЕС волокна укладають у різних напрямках, що покращує характеристики матеріалу. Лопаті ротора та втулка генератора вітротурбіни виготовлені з традиційних матеріалів.

У Modvion стверджують, що LVL досить міцний, щоб витримати навантаження турбіни, що обертається. Крім того, такий матеріал екологічніший для стійкого будівництва. Адже сталеві вежі вітротурбін створюють значні викиди під час виробництва металу.

“Наші вежі, тільки під час їхнього виробництва, створюють на 90% менше викидів, ніж сталеві вежі, які виконують таку ж роботу, – сказала фінансова директор Modvion Марія-Ліна Хедлунд. – А потім, якщо ви додасте поглинання вуглецю [зафіксований у деревині вуглець – ред.]тоді ви фактично отримаєте мінус – тобто поглинання вуглецю. Це чудово, якщо ми хочемо досягти чистого нульового виробництва енергії”.

Вона пояснила, що завдяки LVL вага вежі зменшується, а значить, і навантаження конструкції, яку вона має нести.

Хедлунд додала, що вежа має модульну конструкцію, що полегшує логістику. Так металеві вежі великих розмірів деякими маршрутами неможливо транспортувати, адже металеві циліндри мають занадто великі діаметри для низки мостів, тунелів і доріг.

За її словами, металеві вежі також можна робити модульними, проте їх місця з’єднання слід систематично обслуговувати, особливо в умовах великого динамічного навантаження.

Інша компанія Voodin Blades працює над розробкою дерев’яних лопатей для вітротурбін. Нагадаємо, датський гігант вітрових турбін Vestas оголосив про новий хімічний розчин, який дозволить ламати та переробляти лопаті вітротурбін, виготовлені з міцної епоксидної смоли.

Читати:  Важливою складовою відновлення України є зелена енергетика – Енергоспівтовариство