У гіршому випадку Україна може зіткнутися з відключенням електроенергії до 20 години на добу, що призведе до ще однієї гуманітарної кризи для Європи – Politico
Кожна зима під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну була важкою, проте зима 24/25 може стати особливо складною як для мешканців у тилових містах, так і для військових, бізнесу чи сусідніх країн. Американське медіа Politico дослідило питання енергопостачання в Україні цієї зими, про що повідомляє Proslav.
На межі
За словами Геннадія Рябцеваголовного наукового співробітника Національного інституту стратегічних досліджень України, лише наприкінці серпня Москва випустила
понад 200 ракет та безпілотників по енергетичних об’єктах країни, завершивши кампанію, що скоротила потужності виробництва електроенергії в Україні більш ніж на 9 гігават.
«Найреалістичніший сценарій»з яким зіткнеться країна цієї зими, сказав Рябцев, передбачає обмеження «постачання електроенергією промисловості та домогосподарствам на вісім-14 годин на добу».
«Російські удари, очевидно, продовжаться, і ніщо не може гарантувати захист щойно відновлених об’єктів від атак через відсутність багаторівневої системи протиповітряної та протиракетної оборони»– додав він.
Експерти вже прогнозують, що люди залишатимуться без електрики більшу частину дня. Додайте до цього різке похолодання та руйнівні удари по атомній енергосистемі, і Україна може зіткнутися з відключеннями електроенергії на 20 годин на добу. Олександр Харченкокеруючий директор Центру досліджень енергетичної галузі та радник уряду України з енергетики.
Атомні реактори забезпечують 60 відсотків загального виробництва електроенергії в країні, і будь-які ракетні удари по енергетичній інфраструктурі, яка підтримує ці станції, можуть вивести їх із ладу, вважає аналітик Харченко.
Це означає, що немає тепла для будинків, немає електроенергії для важливих для війни заводів, а українці залишають країну у пошуках притулку.
“Ми очікуємо … дуже суворої зими”– сказав один високопосадовець Сполучених Штатівякому надано анонімність, щоб говорити відверто. «Люди помруть у своїх будинках, бо Росія знищує енергетичну інфраструктуру».
Минулого місяця Україна звернулася до Європейського Союзу із проханням про допомогу, побоюючись, що Росія скоро піде на її атомну інфраструктуру. Президент країни Володимир Зеленський попередив в ООН, що такі атаки можуть призвести до «ядерної катастрофи».
Атомна проблема серйозніша частково через те, що запаси іншого палива в Україні скорочуються. «Постачання газу в країні може бути недостатнім для задоволення попиту цієї зими»– Сказала Аура Сабадусексперт з енергетичних ринків Східної Європи у консалтинговій компанії ICIS, оскільки Київ «невпевнено» досягне своєї мети щодо заповнення газосховищ.
У гіршому випадку температура впаде нижче за мінус 10 градусів за Цельсієм і Москва зашкодить українським атомним станціям країна може зіткнутися з відключенням електроенергії до 20 годин на добу, сказав Харченко. Це спричинить ще одну гуманітарну кризу для Європи.
Спринт
Зараз Україна та її партнери намагаються запобігти найгіршим наслідкам.
У квітні Київ наказав провідним енергетичним компаніям країни захистити свої енергогенеруючі потужності, сказав Харченко. До них відносяться мішки з піском та габіони – металеві клітини, наповнені камінням – у нижній частині захисту та товсті бетонні кришки у верхній частині.
Захист добре працює проти безпілотників та деяких ракет, додав він, хоча вони не можуть витримати пряме влучення більш потужних крилатих ракет, таких як Х-101.
Проте українські АЕС залишаться повністю оголеними. “Енергоатом”, державна атомна компанія країни, почала укладати контракти на захист лише наприкінці вересня, а це означає, що оборонні системи “цілком” не будуть готові до зими, сказав Харченко.
Україна також виявила креативність, оснастивши понад 20 лікарень у всій країні сонячними батареями, намагаючись забезпечити постійне електропостачання навіть у разі нападу на централізовані електростанції. Але цієї зими це не дуже допоможе, визнає депутат. Вікторія Грибочолює парламентський підкомітет з питань енергетичної безпеки.
Енергетична спільнота, яка сподівається залучити 1 мільярд євро фінансування від західних урядів та приватних донорів до кінця року, прагне відновити 3 гігавати електроенергії до зими.
Асоціація мережевих операторів ЄС ENTSO-E оголосила у вівторок, що збільшить експорт електроенергії з блоку в Україну. Однак це додасть лише 400 мегават додаткової потужності до мережі країни з 1 грудня — це далеко не те, що необхідно.
Більш ефективними, ніж додаткова енергія, додаткові постачання протиповітряної оборони та швидкі запасні частини, сказав Рябцев, експерт з енергетичного ринку, а також неминуча гуманітарна допомога, яка знадобиться, якщо дефіцит енергії стане серйозним.
Нагадаємо, у телеефірі канату «Прямий» народний депутат і секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки Роман Костенко заявив, що через поточну ситуацію на полі бою необхідно мобілізувати 500 тисяч громадян.