“Ти повертаєш контроль над життям”. Чому чайна церемонія актуальна під час війни і скільки коштує якісний чай.
“Ти повертаєш контроль над життям”. Чому чайна церемонія актуальна під час війни і скільки коштує якісний чай.
Інтерв'ю із засновниками чайного фестивалю про філософію напою та його церемоній (Фото:Inst @teahouseukraine)
NV Food поговорив зі Світланою Кобелєвою та Костянтином Мазуриком про те, чому чай — це класно, як його правильно пити і чому хороший чай — дорого.
Світлана Кобелєва та Костянтин Мазурик
Один із тих продуктів, без яких складно уявити свої будні, вихідні, свята та навіть подорожі. Чай давно проник у наше життя і став пристрастю багатьох. Цю пристрасть вдається поєднати у чайних клубах, на чайних церемоніях чи на фестивалі. 18 та 19 травня у Києві проходив Kyiv Tea Festival. Гості на ньому пробували понад 300 видів чаю, вивчали його культуру та філософію, проходили майстер-класи та слухали лекції. Нам вдалося поговорити із тими, хто став натхненником розвитку чайної індустрії в Україні. Світлана та Костянтин поділилися своїми думками про сенси чаю та те, які правила та проблеми за ним стоять. Про філософію східних церемоній, популярність матчу та порівняння з кавою розповідаємо нижче.
Яка мета фестивалю
Ми хотіли трансформувати звичну ідею, що фестивалі є лише для майстрів, бо це для всіх людей. Щоб популяризувати та показати все різноманіття: є класний чай, може бути і класна чайна андерграундна, і чайний магазин, і цей класний чай можна вдома випити.
Чому люди повинні цікавитись чаєм
Люди зараз дуже багато уваги приділяють чайним церемоніям, місцю, здоров'ю, фокусу. Популярною стає ідея повільного вжитку. Ми на фестивалі намагаємось охопити цілий всесвіт чаю тут. Тому що є людина, яка хоче відпочити і має для цього чай. Є людина, яка хоче поринути у філософію та культуру, навчитися відчувати. Це і виробники, які хочуть створити класне та якісне. І нарешті просто для людини, яка шукає себе та можливість знайти рівновагу в цьому світі.
Ідея такого повільного споживання вона нам допомагає. Допомагає, що люди тепер уже звертають увагу, що не лише кава, яку швидко купили, побігли. А тут уже з’явиться соціальне спілкування. Тому що це справді сімейний продукт.
Чай зараз є вдома, він зі звичайних кухонь вийшов у класні чайні, в класні простори і фестивалі. Все має накопичувальний ефект, тому що всім потрібний буде смачний чай. І це все про культуру спілкування, а іноді й про мистецтво.
Чому східні церемонії мають зараз популярність і в чому їхня особливість
У багатьох із нас зараз немає відчуття майбутнього, бачення майбутнього. Ми нервуємося від невизначеності. І з погляду психології добре заспокоюють повторювані дії та ритуали. Тому китайська чайна церемонія є добрим варіантом. Тут багато елементів посуду, ти думаєш про послідовність дій, яка є передбачуваною, і ти зосереджений у цей момент лише на цьому. Людина звертає увагу на стукіт чаші, температуру води, аромат. І ти виконуєш дуже багато рухів, контролюєш, як розкривається чай, і таким чином повертаєш контроль над своїм життям. Там, де твоя увага, там ти й перебуваєш.
“Кортізол”. Антистрес-коктейль – безалкогольний рецепт зі спеціями
Особливо добре це працює для військових. Для них ситуація неконтрольована, але чай-можливість заспокоїтися. Також так створюються куточок затишку для твоїх друзів під час церемонії. Тому вони в армії зараз дуже популярні.
Чай не зашкодить твоєму організму. Щоб відпочити та сфокусуватися на собі, його п'ють як спортсмени, так і айтішники, чиновники. Останні дуже люблять обладнати японські кімнати в апартаментах.
Чому саме китайська чайна церемонія
Тому що ти ще можеш робити його сам для себе. А англійську ти сам собі вже не зробиш. Його ідея у тому, що його хтось робить для тебе. Тут не стільки про чай, скільки про порцеляну та атрибутику високого життя.
Якщо ми включимо фільми 60-70х, то скрізь є згадки про шпигунів, які п'ють чай і планують захопити світ. Усі великі рішення було прийнято за чаєм у такому вигляді. Той кінематограф – реклама англійського чаювання.
А зараз, кажуть, Китай перейшов до Голлівуду. Або Японія купила спочатку Голлівуд, а тепер уже Китай прикуповує. Це виливається у великі впливи, як от, наприклад, матчу.
Дуже багато яєць. Що їдять на сніданок в Англії – не такий повний як ви собі уявляли
Чому матч стала популярною
Японія активно популяризувала матчі до Америки. Тоді селебриті почали просувати цей продукт. Дженніфер Еністон, наприклад, Гвінет Пелтроу
Ми іноді можемо навіть не здогадуватися, наскільки підвладні цим впливам.
Наскільки дорогим може бути якісний чай
Не дуже багата людина не може зрозуміти, чому потрібно заплатити, наприклад, 2000 гривень за 30 грамів матчу. На фестивалі ми не соромимося показувати, що є хороший продукт, і так, він стільки коштує. Ви можете поїхати до Японії та сказати, що там на якомусь аукціоні це дешевше. Але щоби цю сюди привезти, особливо зараз — це інша ціна. Хоча є розуміння і це довіра до брендів, довіра до людей. Потрібно розуміти, що краще відкласти гроші, і потім піти у класне місце випити того ж матчу, ніж шукати, де вона коштуватиме 30 гривень, купуватиме те «матча-латте з ароматом яблука», і потім плюватися і говорити, що воно несмачне. Це також ідея цього чайного фестивалю, щоб люди знали, куди піти.
Що потрібно для того, щоб пити класний чай
Потрібно піти до того, хто її добре приготує, знайти якісного виробника, який не пропонуватиме поганого продукту за дешеву ціну.
Мізинці вгору. Британська актриса Міллі Боббі Браун записала відео про те, як правильно пити чай
Питання, яке завжди цікавить: чай проти кави. Яка ваша думка з цього приводу
Я не люблю кави, і п'ю мало, тому що вона для мене дуже плоска і агресивна. А коли ти п'єш чай, він різнобарвний. Ти його відчуваєш, у тебе справді присутні усі смаки бузини, каштана, липи… Навіть у моносортируваннях це відчувається явно. А кава для мене – це гіркота. Все-таки, я не думаю, що мені дуже багато людей, які присутні на фестивалі, можуть розкласти каву на смак скоринки хліба чи солодких пряників, чи ще чогось. А у чаї всі елементи відчуваються. Чай – це абсолютно для всіх.
Насправді ми також п'ємо каву, це чудовий напій. І ми так само розуміємось як він вирощується, обсмажується, і як відрізнити якісний. Ми пройшли навчання, тож і готуємо, і п'ємо.
Як зрозуміти, що чай якісний
Він викликає у душі найкращі спогади. У нього має бути красиве листя, однорідне. Має гарний зовнішній вигляд, сильний аромат. Коли ви починаєте заварювати чай, аромат не губиться, а посилюється.
І у супермаркеті його не купиш?
Іноді можна купити коли бренд виставляє власну марку в магазині. Дорогі іноземні торгові марки також іноді бувають добрими. Але локальні, малі не потрапляють до супермаркету, бо дуже дорого для них. У супермаркеті якісний чай має коштувати там, виходить, за 100 грамів за тисячу гривень. По півтори тисячі. За рахунок націнок супермаркету. А у магазинах він може там коштувати 600-900 гривень. До тисячі, скажімо так. Ну це якщо імпортний чай, десь привезений зі Сходу.
Чи рахуються українські трав'яні збори чаєм?
Ні, чай це тільки самі чайні листочки. Можна поділити, що є кава, чай та вода. Трав'яні збори найближче будуть до чаю, проте не є. Хоча українські трави також цікаві: вони ферментуються, вони різноманітні: яблуневі гілочки, вишневі все що завгодно.
З лісу на кухню: що таке іван-чай, як його збирати, готувати та їсти
Чи буває якісний чай у пакетиках?
Так, буває, і він є в Україні. Це знову ж таки, пошук методом проб і помилок, щоб знайти листовий якісний, в пакетику та в пірамідці. Це все залежить від людей: чи хочуть вони купувати якісний недешевий чай та створювати попит. Тому що та, що в пакетиках, ця продукція вважається дешевою, і робити її дорогою та доброю — немає сенсу.
Наразі є вибірка хороших варіантів, і навіть в Укрзалізниці. Там досить добрий чай, проте є проблема з водою.
Чому ми бачимо на полицях неякісний чай в Україні
Здається одного разу видали Нобелівську премію дослідження того, що виграє фінансово той продавець, який згодом погіршує якість своєї продукції. Упаковка візуально залишається тією ж, тому покупець за звичкою обирає звичний товар. Тому у супермаркетах майже неможливо торгувати якісними продуктами. Це просто невигідно.
А скільки обходиться пити якісний чай разом із посудом, з організацією всієї церемонії для себе? Наскільки це дорого? Будь-яка людина, яка має 200 доларів, може собі дозволити пити найякісніший чай. З гарним якісним посудом, з чистою водою і так далі.
В Україні є якісь унікальні чайні пропозиції, які не можна спробувати закордоном?
В Україні виробляється чай лише у Мукачеві зараз. Там є невелика чайна плантація і вони почали виробляти чай. Але це дуже тривалий процес. Тому в Україні чай не є, так би мовити, грошотворчою культурою. Навряд чи ми вироблятимемо гарний чай, проте багато споживатимемо. Ми майже чемпіони, де на людину випивається чимало чаю. Навіть більше, ніж у Європі. Програємо лише Англії та Німеччині.
Чи можна сказати, що в Україні зріс попит на чай?
Я думаю що ні. Попит навпаки впав. Зараз дуже багато людей виїхало, а це зазвичай люди з грошима та освітою. Тому глобально весь ринок нормальних високоякісних продуктів харчування в Україні зараз дуже просів. Ось те, що ми завзято б'ємося в цьому напрямку, не означає, що ринок зростає.
А що може допомогти йому покращити?
Закінчення війни, повернення людей назад. Повернення до мирного життя, коли ти маєш можливість експериментувати та вивчати.
- Зверніть увагу. Який інгредієнт зробить вашу чашку чаю справді смачною
- Щоб бути «у темі». Що таке Bubble Tea і де його можна спробувати у столиці: 5 закладів
- Користь без кофеїну і з ним. Чи варто вибирати какао замість кави, – розповіла дієтолог.