Тепер усе буде інакше. Нацбанк змінив валютні обмеження — що чекає на бізнес та волонтерів


Тепер усе буде інакше. Нацбанк змінив валютні обмеження — що чекає на бізнес та волонтерів

11 липня, 08:05

НБУ послабив валютні обмеження (Фото:Прес-центр НБУ)

НБУ послабив валютні обмеження (Фото:Прес-центр НБУ)

Національний банк України з 11 липня розширює перелік доступних до купівлі оборонних товарів за кордоном для волонтерів, дозволяє бізнесу купувати інвалюту для погашення кредитів, наданих Міжнародними фінансовими організаціями, та послаблює низку інших валютних обмежень.

Як повідомляється на сайті регулятора, центробанк також надає можливість вітчизняному бізнесу відшкодовувати нерезидентам витрати, які вони понесли у наданні зовнішнього кредиту українському позичальнику.

Відео дня

«Умовою для проведення такої операції є те, що гарантом, поручителем чи страховиком зовнішнього кредиту має бути іноземне експортно-кредитне агентство чи іноземна держава або ж гарантом чи поручителем за таким зобов'язанням є МФО», — йдеться у прес-релізі.

Нацбанк ввів валютні послаблення (Фото: NBU/Flickr)
Вперше з початку війни у ​​таких масштабах. В Україні змінили валютні обмеження для підприємств

Згідно з очікуваннями НБУ, це дозволить розширити можливості українських компаній залучати нові зовнішні кредити та позики.

Що стосується розрахунків за кредитами з МФО, то Нацбанк дозволив бізнесу купувати інвалюту для поповнення рахунку в банку виключно з метою виконання кредитного договору щодо збереження на цьому рахунку певної суми, передбаченої цим договором.

Вказується, що регулятор поповнив перелік товарів оборонного призначення, на який не поширюються валютні обмеження, термоковдрами (коди за УКТЗЕД 2915, 3824, 3920) та комплектуючими для БПЛА (8407, 8526, 8529, 8537, 8542, 8543, 8807, 9004, 9013, 9014, 9015 та 9027).

Крім цього, з 11 липня резиденти зможуть переказувати кошти за наданими ними гарантіями та поруками, що забезпечують виконання зобов'язань щодо їх зовнішніх кредитів та позик, за умови, якщо такі платежі дозволені «військовою» постановою НБУ №18 від 24 лютого 2022 року.

Читати:  "Є корупційні ризики". Бізнес звернувся до Шмигаля та Стефанчука

“Це позитивно вплине на зацікавленість іноземних кредиторів у відновленні кредитної підтримки приватних позичальників з України”, – припускає Нацбанк.

Також регулятор дав «зелене світло» переказам на користь іноземних компаній, в акціонерному складі яких є нерезиденти, для сплати страхових платежів за договорами, що передбачають покриття військових ризиків на території України. Центробанк вважає, що цей крок сигналізуватиме інвесторам та донорам про можливість зменшити свої інвестиційні ризики в Україні в умовах війни.

У прес-релізі зазначається, що НБУ з 11 липня дозволив населенню купівлю готівкової іноземної валюти за безготівкову гривню обсягом до 100 тис. грн на добу. У такому ж обсязі фізособи матимуть змогу продавати готівкову валюту за безготівкову гривню.

НБУ також уточнив, що продаж готівкової інвалюти за готівкову гривню і назад доступний лише населенню.

Відповідні зміни закріплені постановою правління НБУ №83 від 9 липня цього року, йдеться у релізі.

До всього вищезгаданого постановою № 82 від 9 липня 2024 року центробанк дозволив нерезидентам за їх поточними рахунками у гривні здійснювати перекази резидентам України за договорами оренди, лізингу та найму, а також на користь благодійних організацій.

Раніше повідомлялося, що на початку війни НБУ ухвалив постанову № 18 про роботу банківської системи в період запровадження військового стану, якою було введено значні обмеження у роботі банківської системи України.

Відповідно до пункту 14 цієї постанови, уповноваженим установам заборонялося здійснювати операції з транскордонного переведення валюти з України на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривні/іноземній валюті.

Читати:  Україна обіграла Боснію та Герцеговину у вирішальному поєдинку

Бізнес просив Кабмін та Нацбанк дозволити виконувати взяті на себе фінансові зобов'язання перед міжнародними кредиторами.