Що насправді потрібне ветеранам від роботодавців?
Що насправді потрібне ветеранам від роботодавців?
Бізнесу варто готуватись до повернення ветеранів на робочі місця вже зараз. Що важливо врахувати?
Згідно даними Міністерства у справах ветеранів станом на сьогодні в Україні — понад 800 тисяч ветеранів. Ця цифра зростає щодня. Понад 60 співробітників SoftServe вже повернулися до компанії ветеранами, близько 300 наших фахівців зараз воюють і повертатимуться на роботу у ветеранському статусі в майбутньому. Декілька ветеранів ми найняли ззовні за період війни.
До повернення ветеранів на робочі місця треба готуватись усім роботодавцям в Україні. Минулого року ми почали створювати корпоративну «Ветеранську програму», яка має на меті допомогти ветеранам реінтегруватися в компанію та ІТ-спільноту. Ми пройшли багато етапів вивчення їх потреб. Тому хочу поділитися своїми спостереженнями щодо того, що найважливіше для фахівців із військовим досвідом, з якими труднощами вони стикаються при поверненні до громадянського життя, і чого вони очікують від своїх попередніх чи нових роботодавців, хоча іноді й не хочуть озвучувати.
Врахування військового досвіду
Проводячи багато співбесід із ветеранами, ми помітили, що вони часто знецінюють досвід, який отримали у лавах ЗСУ . Дехто вважає, що «втратили кілька років професійного досвіду і зараз не можуть подаватися на вакансії того ж рівня, що і до війни; хтось сумнівається, чи можна використовувати військовий досвід у цивільних професіях; часто ветерани вважають військовий досвід не варто того, щоб згадувати його в резюме і говорити про нього на співбесіді. Через ці упередження, ветерани або приховують цей досвід, або просто коротко відзначають у резюме. «служив/-ла у ЗСУ».
Однак, військовий досвід – унікальний, він може додатково посилити будь-яку професію. Компаніям варто розпитувати про роль та обов'язки людини в армії більше, це може підказати який проект, напрям чи команду зможе найкраще посилити людина з тим чи іншим військовим досвідом.
Ми бачимо багато переваг для бізнесу, який наймає ветеранів, адже вони мають гарні професійні компетенції в галузі hard і soft skills, розвинені або набуті в надзвичайних умовах. Зокрема це такі навички:
- кризовий менеджмент та стресостійкість;
- вміння працювати та тримати фокус в умовах стресу, швидко орієнтуватися та приймати рішення;
- командоутворення та управління командою, а також уміння працювати в команді;
- організованість та впорядкованість;
- інженерні та конструкторські навички, аналітичні здібності;
- нестандартне мислення.
З досвідом у армії є ще один момент — варто враховувати відкритість та готовність ветеранів говорити про військовий досвід. Для багатьох це також травматичний досвід, трагічні події та втрати побратимів, які важко пережити. Тому варто балансувати — для роботодавця важливо оцінити досвід та навички здобуті на війні, допомогти ветеранам повірити в те, що вони не зникли на кілька років із професії. Однак, не наполягати на деталях та особистому переживанні цього досвіду знову і знову.
Для менеджерів різних рівнів ми в компанії організовували тренінги з роботи з ветеранами, які обов'язково включали розуміння цінності військового досвіду у цивільному житті та як його можна застосувати у роботі. Цьому дійсно потрібно вчитися і менеджерам проектів, і HR-фахівцям, і рекрутерам, щоб подолати існуючі громадські стереотипи. А для самих ветеранів ми запустили гарячу лінію психологічної допомоги, де вони можуть обговорити свій стан, самопочуття та опрацювати проблеми із кваліфікованими фахівцями.
Інклюзивність робочого місця
Нині в Україні воює найбільш працездатна, активна частина суспільства, багато молоді віком від 17 до 35-40 років. Усі вони повернуться з війни. Хтось досить швидко може повернутися до громадянського життя, а хтось із них вимагатиме на це більше часу. У багатьох ветеранів бувають травми — шрами, ампутації, протези, хтось пересувається в колісному кріслі, так само є й менш помітні травми, невидимі — порушення зору, слуху, ПТСР, контузії.
Роботодавцям важливо розуміти це та бути готовими запропонувати ветеранам роботу, яку вони хочуть і можуть виконувати. І зокрема, врахувати різні потреби ветеранів у робочому просторі, у внутрішніх процесах, правилах та політиках, програмах навчання та розвитку тощо. Політика рівності та інклюзивності — це більше не просто добрий тренд із Заходу, це нагальна потреба української реальності. Ми маємо стати інклюзивним суспільством, з доступним і безбар'єрним простором навколо, і що не менш важливо — інклюзивною культурою та способом мислення.
Понад 60% офісів компанії вже доступні для людей з інвалідністю. Фактично в кожному місті, де є офісні простори SoftServe, хоча б один або кілька просторів доступні для людей у колісному кріслі. Також враховуємо вимоги доступності при плануванні внутрішніх та зовнішніх заходів. Для людей з порушеннями зору застосовуємо різні маркування шрифтом Брайля у робочих просторах, де вони працюють. Робимо інклюзивними та внутрішні цифрові продукти, сервіси та комунікації. Весь корпоративний контент субтитрується, а також застосовуються технології субтитрування онлайн для працівників з порушенням слуху. Також на запит, ми допомагаємо облаштувати робоче місце для ветеранів з тими чи іншими потребами. Ми постійно досліджуємо існуючі потреби та аналізуємо, де ще можемо покращити досвід колег, та працюємо над цим.
Нові потреби
За час служби у більшості ветеранів відбулася переоцінка цінностей. Дехто після повернення з армії хоче змінити напрям, в якому працювали раніше, технологію чи проект, або ж загалом, змінити свою професію кардинально — кілька наших колег після повернення з війни залишили ІТ-галузь. Бізнесам варто бути гнучкими та шукати спільно з ветеранами можливості для втілення їхніх побажань, адже часто це нові потреби як професійні, так і особисті.
Політика рівності та інклюзивності — це більше не просто добрий тренд із Заходу, це нагальна потреба української реальності.
Визначити такі побажання ветеранів можна на співбесіді при поверненні до компанії або наймання ветерана. На час військової служби ми, наприклад, зберігаємо за працівниками робоче місце та проект. Тому якщо після повернення цей проект ще на часі, людина повертається на своє місце. Якщо проект закінчився або працівник хоче його змінити, наші Talent Success Leaders допомагають знайти іншу позицію в компанії. На час пошуку працівник переходить в оплачуваний резерв та паралельно проходить необхідне навчання, підтягує технічні навички, підвищує рівень іноземної мови
Поки триває війна, більшість ветеранів можуть відчувати провину через те, що не на фронті з побратимами. Один наш колега розповідав про те, що його мучать докори совісті, бо він отримав травму ока лише після кількох тижнів на передовій, «не повоювавши достатньо», не зробивши більшого внеску у перемогу. Всі наші колеги зазначають, що для них важливо продовжувати і після демобілізації різними способами допомагати побратимам та ЗСУ. Ця потреба та можливість її задовольнити — важлива частина адаптації ветеранів до громадянського життя та реалізації у новій для них ідентичності. «ветерана війни, яка все ще продовжується». Про це важливо пам'ятати керівнику людини. Добре, якщо на рівні компанії є проекти допомоги військовим, яких можуть долучатися ветерани. Якщо таких немає, то принаймні треба давати час і простір їм на таку діяльність.
Ми створюємо можливості для ветеранів і взагалі для всіх працівників компанії допомагати ЗСУ — вони можуть приєднуватися до закупівлі та доставки швидких для гарячих точок фронту через наш благодійний фонд «Відкриті очі». Або ж можуть стати волонтерами внутрішньої програми Open Tech, де ми на основі пробоно розробляємо цифрові рішення для спільнот, урядових та культурних інститутів, і, звичайно, маємо чимало проектів для ЗСУ. Ще один цікавий формат, який запропонували члени нашої ветеранської спільноти, — це підготовка співробітників SoftServe до можливої мобілізації. Днями, власне, відбудеться перша така подія, де наші ветерани ділитимуться своїм досвідом мобілізації, підготовки, служби. Адже війна триває, дедалі нові колеги йдуть служити, і обмін таким досвідом може бути надзвичайно цінним.
Рівність
Рівноправне ставлення до себе, не особливе, без надмірної уваги — також одне з моїх найбільших спостережень у роботі з ветеранами. Це дуже цікаво, тому що всім нам часто хочеться працювати з ними більше, створити якісь особливі умови, преференції, хочеться їм постійно дякувати, зрештою. Але найбільш здорова і виважена позиція — і це те, що також відзначають самі ветерани — буде про рівність, повагу та однакові можливості для всіх.
Ветеран – це фахівець, експерт, кандидат на певну посаду, просто з військовим досвідом, який може бути надзвичайно цінним для вашої компанії.