Ринок праці під час війни. На кожному другому підприємстві почалися проблеми з кадрами
Ринок праці під час війни. На кожному другому підприємстві почалися проблеми з кадрами
50% підприємств скаржаться на проблеми з пошуком нових працівників — опитування бізнесу ІЕД (Фото:pexels / Creative Vix)
Вже кілька місяців поспіль нестача кадрів є значною проблемою для українського бізнесу. Під час щомісячного опитування бізнесу New Monthly Enterprises Survey (#NRES) про цю проблему повідомили 50% підприємств.
Згідно з опитуванням настроїв бізнесу, проведеним Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, у березні 2024 року труднощі з пошуком працівників зросли — причому як кваліфікованих, так і некваліфікованих. Частка опитаних підприємств, які мають проблеми із підбором кваліфікованих кадрів, зросла з 31,0% у лютому до 38,9% у березні. Схожа ситуація спостерігається з пошуком некваліфікованих робітників: відсоток тих, кому їх важко знайти, суттєво зріс — із 26,5% у лютому до 31,7% у березні.
«Результати опитування відбивають складну ситуацію щодо доступу бізнесу до робочої сили. У березні вперше половина опитаного нами бізнесу вказала на те, що це є суттєвою перешкодою для подальшої роботи. Наприклад, у 2022 році про нестачу робочої сили говорили лише близько 20% опитаних, минулого року ця перешкода трохи актуалізувалась і на неї вказувало близько третини опитаних, і вже до кінця 2023 року ця перешкода почала постійно зростати», – пояснив Євген Ангел, старший науковий співробітник ІЕД.
Загалом же рейтинг перешкод для роботи бізнесу практично не змінився: на першому місці зростання цін на сировину і товари (53%), на другому – нестача робочої сили (50%), на третьому – небезпека для роботи (46%). Проблема перебоїв із електроенергією піднялася з 7 на 4 місце (40%) у зв'язку з ушкодженнями після ракетного обстрілу в березні.
«Істотно актуалізувалася така проблема, як перебої з електроенергією. Це очікується через пошкодження енергетичних об'єктів після інтенсивного ракетного обстрілу у другій половині березня», — зазначила виконавчий директор ІЕД Оксана Кузяків. За останній рік показник цієї перешкоди не перевищував 40%, проте у березні минулого року він становив 46%.
Проблеми з енергопостачанням були важливими для великого бізнесу, адже під атаками були великі об'єкти. Водночас малий та середній бізнес постраждав менше. Через ракетні атаки відбулися також регіональні зміни з оцінки небезпеки роботи: Черкаська область піднялася на 1-е місце в рейтингу за цим показником (100% респондентів із цієї області зазначили, що їм небезпечно працювати), Запорізька, Вінницька, Харківська — традиційно у топі найнебезпечніших регіонів, водночас Волинська та Закарпатська області залишаються відносно спокійними.
У щомісячному опитуванні Інституту економічних досліджень та політичних консультацій беруть участь понад 500 українських промислових підприємств, розташованих у 21 із 27 областей України. Опитування у цьому форматі проводиться з травня 2022 року. Менеджери підприємств порівнювали результати роботи у березні 2024 року з лютим, оцінювали показники на момент проведення опитування та надавали прогнози на наступні три/шість місяців або два роки. Іноді результати роботи порівнювалися з передвоєнним періодом, коли проводилося схоже опитування бізнесу.
- Вже почалося в АТБ, Фокстроті та інших. Найбільші українські рітейлери зіткнулися з проблемою – що відбувається
- Чи є життя після фронту? Скільки компаній готові працевлаштувати ветеранів, а скільки справді це роблять
- До 50 тисяч гривень на місяць. Як війна змінила ринок праці та кому роботодавці зараз готові платити найвищі зарплати
Раніше повідомлялося, що Конфедерація роботодавців розробила інструкцію з працевлаштування осіб з інвалідністюв якій зібрала практичні поради щодо вимог законодавства щодо їх залучення на ринок праці.
Згідно з дослідженням Конфедерації роботодавців України, роботодавці остерігаються наймати ветеранів з багатьох причин. Вони побоюються, що під час працевлаштування ветеранів зіткнуться з тяжким психоемоційним станом таких працівників (79%), алкогольною чи наркотичною залежністю (25%), конфліктністю (24%).
Згідно з прогнозом НБУ, 2025 року кожен сьомий українець усе ще буде без роботи.