
Під Одесою розкопали один із найбільших в Україні некрополів жертв сталінських репресій
Некрополь жертв сталінських репресій неподалік Одеси може стати найбільшою могилою в Україні. Пошуковики, які працюють на розкопках, підозрюють – під тоннами будівельного сміття останки майже 20 тисяч одеситів, яких у 37-38 роках без суду та слідства оголосили ворогами народу. 8000 із них могли розстріляти саме на цьому могильнику. Цензор.НЕТ з посиланням на ТСН.
Шостий кілометр Овідіопольської дороги, поряд одеський аеропорт. Довгий час інформація про цю пустиру була засекречена – це спецоб’єкт НКВС. Тут поховано, за різними даними, від 5 до 20 тисяч людей.
Саме тут розстріляли діда одесита Федора Бартковського. Про місце страти родича він дізнався лише 13 років тому – каже чоловіка, який убив на цьому місці 19 жовтня 1938-го. Показує фотографію великої родини — жоден із родичів до останнього не знав, де похований дідусь
Через те, що земля з частиною могильника була у приватній власності, роботи завмерли на роки та відновились лише зараз.
Велика кількість забитих дерев’яних колів та навколо розтягнута обмежувальна стрічка. Ось такий вигляд має розстрільна яма, на яку натрапили під час розкопок. За попередніми даними, всередині там може бути до 80 розстріляних людей.
Наразі пошукові системи визначають місця, де знаходяться останки. Поруч із ними часто знаходять речі страчених. Тут і довоєнне взуття та монети 37 років і навіть скляні пляшечки самих нквсників.
«Розстрільні команди брали із собою спирт, парфуми, щоб змивати кров та змивати запахи. Тому безліч таких пляшечок знаходиться в районі безпосередньо з останками ям», — пояснює пошуковик Іван Градецький.
Усі роботи тут проводять лише вручну, бо на кожному кроці кістки. Техніка працювала лише на початку — щоб забрати звідси тони сміття, кажуть історики.
«Найжахливіше те, що тут була стара територія міського звалища, і верх цинізму, що тоді відбувався, що виривали в сміттєвому шарі ось ці ями, туди їх скидали, цих людей, або розстрілювали і засипали тим же сміттям. Люди навіть після смерті опинилися у сміттєзвалищі поховані», — зазначає історик-археолог Тетяна Самойлова.
Багато репресованих — підозрюють пошуковики — радянська влада розстріляла саме на цьому місці. Адже земля тут усіяна кулями та гільзами від нагану, пістолета ТТ та гвинтівки.
«Понад 8 тисяч осіб, засуджених до смертної кари — з них більша частина, ми вважаємо, перебуває саме тут. У 2008 році були зроблені перші дослідження та розкопки. Тоді були знайдені черепи, прострілені впритул», — каже керівник робочої групи від мерії Олег Бріндак.
Усі ями історики маркують та консервують, щоб уже навесні розпочати ексгумацію тіл. Тільки тоді стане відома остаточна кількість похованих тут жертв НКВС.
За матеріалами: ТСН