
“Незважаючи на всі обіцянки президента”. Українцям натякнули, що з перезавантаженням БЕБ та зменшенням тиску на бізнес щось не так
“Незважаючи на всі обіцянки президента”. Українцям натякнули, що з перезавантаженням БЕБ та зменшенням тиску на бізнес щось не так
Д.е.н., професор, голова Advanter Group, Kyiv Foresight Foundation, голова Ради Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України Андрій Длігач розповів, що не так із перезавантаженням БЕБ (Фото:Прес-служба Бюро економічної безпеки)
В Україні досі існує проблема тиску на бізнес і, незважаючи на обіцянки влади, ситуація не вирішена, а непередбачуваність дій держави залишається ключовим ризиком бізнесу.
Про це у колонці для NV Бізнес написав д.е.н., професор, голова Advanter Group, Kyiv Foresight Foundation, голова Ради Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України Андрій Длігач.
«Ще одна велика проблема – тиск на бізнес. Незважаючи на всі обіцянки президента та появу Ради з питань підтримки підприємництва за президента України, незважаючи на мораторій, який запроваджувався на кілька місяців і вже закінчився, тиск на український бізнес повернувся. Хоча насправді нікуди воно і не зникало», — наголосив Длігач.

За його словами, 13% підприємців зазначають, що тиск посилився. «Всього 6% вказують, що ослабло, а 81% опитаних і взагалі вважають, що тиск на бізнес залишився незмінним порівняно з періодом до мораторію. Ось що ми маємо. Йдеться і про силові органи, і про податкову, і про митницю. Той випадок, що найбільша світова логістична компанія MSC відмовилася від продовження роботи з Україною — яскраве підтвердження цього.
На тлі того, що ми зараз після Берлінської конференції URC намагаємося активніше вибудовувати контакти з інвесторами, думаємо про нові інвестиційні проекти, сама держава через силові органи знищує інвестиційну привабливість країни», – наголосив експерт.
Він також зазначив: «Німецькі бізнесмени, які працюють в Україні, мені в Берліні говорили, що вони мають дві ключові проблеми — це неможливість бронювання персоналу та тиск з боку податкової та митниці. Але не тільки від них — є ще різні регулюючі органи, ГБР, прокуратура, національна поліція, СБУ — яке відношення всі ці органи мають до економічних тем?».
«Рік тому, у червні 23-го року, ми побачили негативну тенденцію, що бізнес вважає, що держава постійно змінює правила гри. Більше того, ці зміни стають головним ризиком для самого бізнесу. Саме тоді ми переконали президента у необхідності зустрічі з бізнесом і пояснили, що якщо не буде змінено державну політику, якщо не буде припинено тиск силовиків на бізнес, то ситуація буде лише гіршою.
Минув рік. Якісь дії було вжито. Рік витрачений на те, щоб ухвалити більш-менш адекватний закон про перезавантаження Бюро економічної безпеки. Але тепер ще рік ми витратимо на те, щоб реально перезавантажити БЕБ, а потім ще рік на зміни до кримінально-процесуального кодексу. Це надто повільно. Таким чином, непередбачуваність дій держави залишається ключовим ризиком для бізнесу — він є актуальним для майже 60% українських підприємців», — підкреслив Длігач.
- Адаптація до війни. Представники бізнесу розповіли, що найбільше заважає працювати в Україні – опитування
- Тиск на бізнес. У БЕБ заявляють, що немає жодної справи про перевищення повноважень, а ті, хто скаржаться, визнають провину
- “Є ризик закриття підприємств”. Бізнес запрошує Шмигаля та двох міністрів на серйозну розмову
Як повідомлялося, 25 вересня 2023 року у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №10088 про першочергові заходи щодо реформування БЕБ. Цей проект закону отримав позитивні відгуки від бізнес-спільноти.
Пізніше 29 грудня 2023 року Кабмін затвердив свій законопроект про реформування БЕБ, який декларує перезавантаження Бюро через рік після війни.
1 лютого 2024 року Європейська Бізнес Асоціація звернулася до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука із закликом не голосувати за подані Кабінетом міністрів законопроекти про реформу Бюро економічної безпеки.
26 лютого 2024 року Кабінет міністрів та представники великих бізнес-асоціацій підписали заяву про поглиблення співпраці між державою та підприємцями.
У 2024 році керівники членських компаній Європейської Бізнес Асоціації прогнозують переважно позитивну чи стабільну динаміку у зміні доходів їхнього бізнесу, проте 24% прогнозують скорочення доходів.