Найбільший показник за 12 років.  Кількість кримінальних справ проти бізнесу зросла у 2,6 раза

Найбільший показник за 12 років. Кількість кримінальних справ проти бізнесу зросла у 2,6 раза


Найбільший показник за 12 років. Кількість кримінальних справ проти бізнесу зросла у 2,6 раза

16 липня, 10:22


Понад 5 тисяч компаній стали фігурантами кримінальних справ (Фото:AndreyPopov / depositphotos.com)

Понад 5 тисяч компаній стали фігурантами кримінальних справ у 2023 році, за даними судового реєстру. Загалом рекордні 43 тисячі документів із відповідними згадками бізнесу зафіксовано минулого року.

Як повідомляє ОпендатаботУ цьому році вже майже 3 тисячі компаній стали фігурантами таких справ.

5015 українських приватних компаній були згадані в судовому реєстрі як фігуранти кримінальних справ за 2023 рік. Серед них шість компаній фігурували у справах щодо легалізації (відмиванні) доходів, отриманих злочинним шляхом, та чотири — у справах про колабораціоністську діяльність.

Відео дня

Директор інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа (Фото:Ігор Мазепа / Facebook)
Вимагання хабарів продовжується. Жодна резонансна справа корупційного тиску на бізнес не закрита — Маніфест 42

2023 став рекордним за кількістю відкритих кримінальних проваджень проти бізнесу — 43 138 справ. Це найбільший показник із 2012 року.

2 839 компаній уже стали фігурантами у кримінальних провадженнях у 2024 році. З них одна компанія згадується в контексті звинувачення за держзраду, три – за колабораціонізм та ще 10 – за відмивання коштів.

Варто зазначити, що до 80% кримінальних справ проти бізнесу немає вироків або справи взагалі не доходять до суду. Компанії одержують паперові листи від прокуратури про закриття справ, але не можуть використовувати ці документи для підтвердження своєї репутації через його паперовий формат, силу якого важко підтвердити.

Вирішенням проблеми могло стати посвідчення таких документів електронним підписом — з відповідною ініціативою Опендатабот звернувся до Генеральної прокуратури. Проте Генеральна прокуратура відхилила пропозиція щодо електронного підпису на відповідях органів процесуального керівництва у кримінальних провадженнях.

Читати:  До 1000 робочих місць: Уряд зареєстрував індустріальний парк у Калуші

«Бізнес, який потрапив до судового реєстру як фігурант кримінальної справи, надалі має проблеми з фінмоніторингом та комплаєнсом. Навіть якщо справа була закрита, згадки у судовому реєстрі про те, що компанія фігурувала у кримінальній справі, залишаються назавжди: їх неможливо вилучити чи спростувати. Наразі бізнес не має жодної можливості захистити свою ділову репутацію у таких випадках.

Публікація листів про закриття справ від прокуратури, підтверджених ЕЦП, могла б значно допомогти українському бізнесу, дозволяючи публічно спростовувати інформацію з реєстру та підтверджувати свою невинність», — коментує Олексій Іванкін, засновник Опендатаботу.

Раніше повідомлялося, що 23 січня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав указ із рекомендацією Офісу Генерального прокурора, Державному бюро розслідувань, Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Службі безпеки України провести у тримісячний термін аудит вжитих щодо суб'єктів господарювання обмежувальних заходів щодо кримінальних виробництва та визначити доцільність їх подальшого застосування, а також актуальність відображення інформації про них у публічних електронних реєстрах.

16 лютого 2024 року Громадський рух Маніфест 42 розпочав передачу Генеральній прокуратурі України інформації з кримінальних справ проти бізнесу для аудиту, який здійснюється згідно з рішенням РНБО та Указом Президента України. За підсумками аудиту мають бути усунені необґрунтовані обмежувальні заходи у кримінальних провадженнях, які мають ознаки тиску на бізнес.

Читати:  Спад після вихідних: в Україні за добу виявили 12 915 нових випадків COVID-19