Дві великі проблеми, які ставлять під загрозу майбутнє України
Дві великі проблеми, які ставлять під загрозу майбутнє України
Повернення українців додому та ефективне лобіювання інтересів України за кордоном — дві величезні проблеми зараз. Що можна зробити?
Повернення українців з-за кордону
Усі ми люди, у всіх є сім'ї. Ми розуміємо — щоб люди повернулися до України, їм потрібна насамперед безпека. Багато людей бояться повертатись через те, що тут війна. За різними оцінками, це 4-11 мільйонів. З них, кажуть, половина – чоловіки.
Як цих людей повертати?
Перше – Це безпека.
Друге — вони мають сім'ї, їм їх треба годувати. Потрібно, щоб діти ходили до школи. Потрібна робота, школи, дитячі садки.
Третє – зарплати. До війни у нас у галузі, принаймні в нашій групі компаній, зарплати були порівняні з європейськими. А зараз вони просіли порівняно — вплинули і курс, і війна. Потрібно буде піднімати зарплати, щоб люди повернулися.
Четверте – інфраструктура. Насамперед у частини зруйнованого житла, їм треба повертатися кудись.
Загалом повернення українців — це дуже складне питання, на яке немає чіткої відповіді. Якщо ми зараз збудуємо садки, піднімемо зарплати, то всі сюди повернуться? Ні, тому що тут має бути насамперед безпечно. Є статистика, що з початку війни 1,5 мільйона людей таки повернулися, але 49% із них повернулися тимчасово, вирішити якісь свої тимчасові питання. Поки триває активна фаза війни, навряд чи відчутно змінимо цю ситуацію.
Лобування проукраїнської позиції за кордоном
Що робила Росія до війни? Вливала мільярди у лобіювання російського бізнесу у всьому світі. Ми, як компанія, конкуруємо з росіянами за ласий шматок європейського ринку зі сталі та руди. Тому знаємо, що вони вливали в лобіювання десятки мільярдів, бо й Брюссель весь був у російських лобістах, і вся Німеччина як головний гравець у Брюсселі. Ми, на жаль, не можемо собі дозволити таких масштабів.
Тому українському бізнесу треба об'єднуватись, щоб просувати позицію України разом. Потрібно їхати до Брюсселя, відстоювати нашу думку як бізнесу. Треба, щоб нам у цьому допомагала держава щодо послів, торгових представництв МЗС тощо. Я бачу, що ми в цьому плані дуже недоопрацьовуємо.
Для прикладу можна взяти Румунію чи Польщу. У Румунії працювало кілька тисяч юристів у момент вступу до ЄС. Вони виписували закони, щоб якнайбільше грошей отримати від ЄС. Тому що вихід до Європейського союзу — це, зокрема, доступ до дешевих грошей, до грантів. Це можливість швидко розвивати свою країну. Те саме в Польщі — вони наймали велику кількість іноземних юристів, консалтингових компаній, які рекомендували їм, як найкраще змінювати законодавство, розмовляти з Брюсселем. Ми також маємо цей шлях пройти.
Матеріал створено на основі виступу Олександра Водовіза під час заходи NV «Європейський шлях України. Діалоги про майбутнє».