Чому електроенергія подорожчає і хто в Україні відчує зростання тарифів
“Деньги візьмуть із наших кишень”. Підвищення тарифу на електроенергію з 1 серпня суперечить обіцянкам влади та несе серйозні наслідки для промисловців.
З 1 серпня в Україні підвищиться тариф на послуги з передачі електроенергії та послуги диспетчерського управління НЕК “Укренерго”. Таке рішення ухвалила Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг 11 липня на своєму засіданні. Згідно з ним, з нового місяця тариф на послуги з передачі електроенергії становитиме 240,23 грн/МВт·год; тариф на послуги диспетчерського (оперативно-технологічного) управління становитиме 24,75 грн/мВт∙год (без урахування податку на додану вартість).
Експерти проаналізували для порталу “Коментарі” дане рішення, яке явно йде врозріз із обіцянками влади, не підвищить тариф на електроенергію.
Приклад непрофесіоналізму системи
Економічний та політичний експерт Борис Кушнірук вважає анонсоване підвищення комплексної складової у зв’язку з тим, що в Україні не завершили реформування енергосектору.
“Саме тому ми маємо величезні дисбаланси на енергоринку. До того ж, падіння споживання електроенергії (у зв’язку з теплою погодою, карантином та кризою) посилило ситуацію, – пояснює експерт. На ринку зростає. При цьому є певні обмеження, які не дають підвищувати ціни для населення”.
Ситуацію, за словами Бориса Кушнірука, посилив і імпорт електроенергії із РФ під виглядом білоруської.
“Весь цей комплекс проблем призвів до підвищення тарифів на послуги з передачі електроенергії та диспетчерського управління НЕК “Укренерго”. При цьому не вирішується глобальна проблема дисбалансу на енергоринку”, – наголошує експерт.
На його думку, все це – приклад непрофесіоналізму нашої управлінської системи.
“Нагадаю, що торік утричі знизили ціну на те саме диспетчерське управління, на якій зараз піднімають. При цьому, наголошую, жодних фундаментальних змін у функціонуванні ринку електроенергії, щоб збалансувати систему, не зробили”, – зазначає Борис Кушнірук.
Озвучене підвищення, за його словами, не стосується домогосподарств. Але враховуючи наявні дисбаланси і те, що великі споживачі енергії (те ж феросплавні заводи Коломойського) через механізми співпраці з судами уникають оплати зрослих тарифів, платить за все доведеться держбюджету.
“Тобто гроші візьмуть із наших кишень”, – резюмує експерт.
Підвищення тарифу найбільше відчують промисловці
Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко нагадує, що у рамках реформи енергоринку, у нас були поділені тарифи за виробництво та за доставку електроенергії. І спочатку передбачалося, що ціни на її доставку (досить низькі) будуть піднімати.
“Підвищення тарифів на доставку, яке ми проводимо в рамках наближення нашого енергоринку до європейського, не критично, на 50 із лишком відсотків. Це приблизно – плюс ще 8 копійок за кіловат (мова про транспортування), – зазначає експерт. енергозберігаючі заходи. Але коли це ще буде!”
За словами Олександра Охріменка, це підвищення торкнеться всіх, але особливо його відчують промисловці.
Все – задля погашення заборгованості
Представник Української енергетичної біржі Інна Крипак вважає, що рішення НКРЕКУ щодо збільшення тарифу на передачу електроенергії до 240,23 МВт/годину було прийнято для погашення приватної заборгованості перед виробниками відновлюваними джерелами енергії (ВІЕ або “зелена енергетика” – сонце).
“До речі, спочатку НКРЕКУ пропонувала збільшити тариф на передачу більш ніж удвічі, – зазначає представник УЕБ. – Проект рішення до засідання 11 липня передбачав зростання тарифу до 327,97 грн/МВт-год, а первісну пропозицію НЕК було взагалі довести тариф до 604,51 грн/мй. був збільшений у більш щадному режимі.
За словами Інни Крипак, це, схоже, був єдиним виходом на вирішення ситуації.
“Але потрібно розуміти наслідки цього рішення, – підкреслює вона. – Вони будуть відчутні для компаній, які залежать від ціни електроенергії в собівартості продукції, для їх фінансового стану та конкурентоспроможності. А підвищення ціни на їхню продукцію відчує і кінцевий споживач”.
Нагадаємо, колишня народна депутатка Вікторія Войцицька розповіла, як подорожчання електроенергії допоможе заробити олігархам та бізнесменам, наближеним до влади.