Агроринок: початок липня в Україні ускладнює блокада Зернової угоди
За прогнозами аналітиків, ціни реалізації української пшениці нового врожаю будуть вищими за минулорічні. Аграрії планують продавати зерно не дешевше за $200 за тонну. USM проаналізував актуальні ціни на українському та світовому ринках.
Початок липня 2023 року
Згідно з Інкотермсом (EXW або Ex Works), закупівельні ціни на агрокультури України з кінця травня тримаються на стабільному рівні. Минулого тижня на зерновому ринку ціни демонстрували мінімальні коливання.
Вартість в основному знижувалася (прим. ред. максимум на -0,46%) внаслідок низької активності покупців на внутрішньому ринку та проблем з експортом, що виникли як результат обмежень у деяких країнах ЄС та через блокаду Зернової угоди з боку Росії.
Також читайте: План Б для українського агроекспорту.
Ціни
На початок липня ціна на українську пшеницю становить 5000 грн/т. Ціна ячменю трохи дешевша – 4250 грн/т. Найдорожче обходиться кукурудза – 5400 грн/т.
У той же час найвищі показники фіксували у травні – тоді пшениця коштувала 5200 грн/т, ячмінь – 5100 грн/т, кукурудза – 5750 грн/т.
За даними моніторингового порталу Tripoli.land, на початок липня тонна зернових культур коштує:
- Пшениця – 5 134 грн/т;
- Пшениця (2 клас) – 5 632 грн/т;
- Пшениця (3 клас) – 5 607 грн/т;
- Кукурудза – 5290 грн/т;
- Ячмінь – 4 227 грн/т;
- Сорго біле – 4 237 грн/т;
- Горох жовтий – 5824 грн/т;
- Соя – 16 277 грн/т;
- Ріпак – 11 349 грн/т;
- Соняшник – 12 986 грн/т.
Актуальні дані щодо нового врожаю
У червні 70% пшениці, що експортується з України, склав старий урожай. На 13 липня пропозиція зерна починає скорочуватися.
За даними Всеукраїнської аграрної ради, запаси пшениці поки що мінімальні. Серед нового врожаю поки що зібрали всього близько 200 тис. тонн.
«Пшениця серед усіх агрокультур найбільше реагує на новини щодо продовження Зернової угоди та є найбільш «заполітизованою». За прогнозами, Україна збере 14-15 млн. тонн пшениці до кінця липня. Тоді ціни на тлі великої пропозиції можуть тимчасово просісти, але вже у вересні становитимуть щонайменше $200/тонна», – вважають аналітики Всеукраїнської аграрної ради.
Новини про можливий вихід Росії з зернових угод можуть вплинути на ціни на пшеницю, стримуючи їх на поточному рівні.
З огляду на прогнози валового збору пшениці Україна зможе вивозити близько 1 млн. тонн щомісяця.
Українські аграрії планують продавати зерно не дешевше за $200/т, оскільки витрати на вирощування пшениці зросли, як і ризики.
Світові прогнози
У липневому звіті аналітики USDA знизили прогноз світового виробництва пшениці у 2023/24 МР до 796,6 млн. тонн. У червні, за прогнозами, цифра має становити 800,2 млн тонн.
Зокрема, експерти скоригували дані щодо врожаю пшениці в ЄС – цифра знизилася із 140 до 138 млн. тонн.
У Канаді – з 37 до 35 млн. тонн, в Аргентині – з 19, 5 до 17,5 млн. тонн, у Великій Британії – до 15,5 млн. тонн та в Ірані – до 14 млн. тонн.
Перспективи виробництва підвищилися для Пакистану – з 26,8 до 28 млн. тонн та США – до з 45,3 до 47,3 млн. тонн.
Водночас, аналітики Української Універсальної Біржі (УУБ) наголосили, що на світовому ринку простежували суттєві цінові коливання. На біржі Чикаго ф'ючерси пшениці спочатку росли через повільне збирання озимої пшениці в США та погодних загроз у Канаді та Китаї.
«Але протягом тижня ф'ючерси пшениці скоригували свій напрямок до зниження. Потенціал зростання цін на кукурудзу нині обмежений через збільшення площ акрів. Низька кількість опадів у ЄС, яка нижча за норму, не вплине суттєво на загальний розмір урожаю», – наголосили аналітики.
Раніше USM повідомляв, що USAID надасть Україні 367 мільйонів гривень на підтримку агросектору.