Адаптувалися не всі.  Як виживає бізнес на третьому році війни — кому зараз найважче

Адаптувалися не всі. Як виживає бізнес на третьому році війни — кому зараз найважче


Адаптувалися не всі. Як виживає бізнес на третьому році війни — кому зараз найважче

23 квітня, 16:37


Інститут економічних досліджень та політичних консультацій провів опитування щодо ситуації з бізнесом (Фото:pexels / pixabay)

Бізнес, що займається експортом, продемонстрував найкращу адаптивність до нинішньої ситуації в Україні порівняно з підприємствамиякі не мають продажу за кордон

Проте існують певні відмінності серед експортерів, залежно від розміру підприємства, сфери діяльності тощо. Про це свідчать результати опитування бізнесу, проведеного Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.

Відео дня

«Експортери демонструють найкращі оцінки фінансово-економічної ситуації на підприємстві, а також краще оцінюють діловий клімат. На початку війни оцінки бізнесу були більш менш подібними, але з осені 2022 року підприємства, які займаються експортом, почали краще оцінювати як зовнішньоекономічне середовище, так і ситуацію на підприємстві», — зазначив експерт ІЕІ Євген Ангел.

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій провів опитування компаній щодо їх планів (Фото:pexels / pixabay)
Не так, як ще півтора роки тому. В Україні змінилася кількість компаній, які будують плани на найближчі роки – опитування

Стан експортної діяльності покращується зі збільшенням розміру підприємства: не експортували останні 12 місяців 33% мікро та 31% малих, але лише 12% середніх підприємств та 8% великих підприємств (станом на березень 2024 р.).

«Чим більший бізнес, тим ймовірніше, що він мав змогу відновити експортну діяльність. Найскладніше мікро- та малому бізнесу: понад 30% опитаних, які мали експорт до початку війни, не мають зовнішньоекономічної діяльності протягом останніх 12 місяців. Цей факт свідчить, що владі необхідно задіяти певні інструменти для підтримки саме мікро-, малого бізнесу», – зазначив експерт ІЕІ.

У розрізі сфери діяльності найскладніша ситуація у опитаних підприємств-виробників будматеріалів та металургії та металообробки, де відповідно 73% та 39% експортерів не мали продажу за останні 12 місяців.

Читати:  Коломияни можуть отримати 100 тисяч гривень на реалізацію бізнес-ідей

Водночас, спостерігається значний оптимізм щодо очікувань зростання експорту: планують збільшення експорту 45% опитаних, а скорочення — лише 4,5%. У контексті перешкод саме для зовнішньої торгівлі експортерів можна умовно поділити на активних» (мали експорт протягом останніх 12 місяців) та «неактивних» (Не мали зовнішньоекономічної діяльності протягом останніх 12 місяців).

Раніше повідомлялося, що 26 лютого 2024 року Кабінет міністрів та представники великих бізнес-асоціацій підписали заяву про поглиблення співпраці між державою та підприємцями.

У 2024 році керівники членських компаній Європейської Бізнес Асоціації прогнозують переважно позитивну чи стабільну динаміку у зміні доходів їхнього бізнесу, проте 24% прогнозують скорочення доходів.

У березні 2024 року лише 15% українських підприємств працювали на повну потужність.