“Зради тут точно немає”.  Гетьманців відреагував на новину про закриття ФОП

“Зради тут точно немає”. Гетьманців відреагував на новину про закриття ФОП


“Зради тут точно немає”. Гетьманців відреагував на новину про закриття ФОП

12 липня, 08:30


Данило Гетьманцев, голова фінансового комітету Ради (Фото:Олександр Медведєв / NV)

Прискорення закриття ФОП — це об'єктивний процес, зумовлений насамперед війною, що триває 2,5 років, а також поширенням практик використання ФОП/компаній для цілей податкової оптимізації.

Про це в Telegram написав Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев, коментуючи дослідження YouControl про закриття ФОП.

Відео дня

«Щодо „масового“ закриття бізнесу в Україні. Цього тижня широко розійшлася новина, що в Україні прискорилися темпи закриття бізнесу. Зокрема, за даними YouControl, у першому півріччі в Україні закрилося ФОП та компаній відповідно на 54% та 15% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Багато ЗМІ, на жаль, процитували лише частину дослідження, подавши її виключно у негативному контексті, та опустивши тенденції у відкритті нового бізнесу, не кажучи вже про об'єктивний аналіз причин виходу бізнесу з ринку. Тож доповідаю — зради тут точно немає», — наголосив Гетьманцев.

59% нових ФОП в Україні у 2024 році відкрили жінки (Фото:pressfoto / Freepik)
Найбільший показник останніми роками. Які ФОП почали відкривати українці на третьому році війни

Він також зазначив: «По-перше, нового бізнесу (ФОП, компаній) відкривається значно більше, ніж закривається. Зокрема, у першому півріччі 2024 року нових ФОП відкрилося на 61% більше, ніж закрилося, а темпи реєстрації нових ФОП у річному вимірі зросли на 11%. Це свідчить передусім відновлення економічної активності.

По-друге, прискорення закриття бізнесу — це об'єктивний процес, зумовлений насамперед війною, що триває 2,5 роки, а також, будемо відвертими, поширенням практик використання ФОП/компаній для цілей податкової оптимізації.

Читати:  Зеленський летить на саміт Східного партнерства

Малому бізнесу доводиться працювати зараз у надважких умовах: по дві-три повітряні тривоги на день, коли весь бізнес має зупиняти роботу (у Харкові, Херсоні, Запоріжжі взагалі під щоденними обстрілами), а між ними відключення електроенергії на 4-6-8 (залежно від регіону) годин. Не всі здатні потягнути роботу за умов генераторної економіки та подорожчання вартості енергоносіїв, зростання вартості робочої сили в її одночасному дефіциті через посилення мобілізації. Тому у багатьох просто закінчилися ресурси та «запас міцності».

Є ще один аспект, про який справедливо вказали в самій компанії YouControl, що може йтися про відкладений попит на закриття бізнесу, власники якого зіткнулися з труднощами через війну, але юридично розпочали процес закриття та виходу з бізнесу лише зараз».

«Водночас частина виведеного з ринку бізнесу використовувалася для податкової оптимізації. Це коли замість старого ФОП/компанії, яка обрала ліміт, засвітилася у сумнівних операціях, одразу відкриваються нові одиниці для уникнення стандартного оподаткування, перевірок, штрафів, що насамперед притаманне торгівлі.

Певний вплив активізацію закриття таких суб'єктів бізнесу мали законодавчі зміни. Нагадаю, що з 1 серпня 2023 року ми відновили податковий режим, який діяв до початку повномасштабного вторгнення, згодом відновили податкові перевірки та повернули штрафні санкції. Введено обов'язкове РРО та видача фіскальних чеків, і частина тих, хто звикли працювати інакше, змушені були припинити діяльність.

Ми закриваємо лазівки у законодавстві, які дозволяли вести бізнес із ухилянням від оподаткування. У цьому плані наведу ринок зерна («чорного»), підакцизних товарів, ввезення в Україну величезного асортименту — від кормів для тварин до велосипедів та одягу без сплати податків та їх реалізацію через «кеш». Ми ведемо роботу, щоб ті великі бізнеси, які роками вели його через десятки ФОП чи фірм-одноденок, припиняли таку практику. І це теж сприяє тому, що з ринку поступово йдуть і ФОП, і бізнеси, про що я говорив раніше, говорячи про податкову оптимізацію.

Незалежно від причин звільнення бізнесу з ринку, ключовим моментом є те, що загальна кількість ФОП/компаній збільшується. Ще раз, за ​​першу половину 2024 року – закрилося 92 тис. ФОП, а відкрилося нових 148,5 тис. ФОП. Це ознака відновлення економіки, звичайно, з певною специфікою використання ФОП з метою податкової оптимізації», — зазначив Гетьманцев.

Читати:  Україна здобуває першу перемогу на Євро-2024

Раніше повідомлялося, що за даними YouControl.Market, за перше півріччя 2024 року в Україні закрили майже 92 тисячі. ФОП. Приріст закриття ФОП становив 54%, порівняно з аналогічним періодом 2023 року.

Також на 15% зріс показник закриття компаній — за перше півріччя 2024 року припинили діяльність понад 1,5 тисяч підприємств.

Найбільше підприємців закрилося у травні та січні — понад 16 тисяч щомісяця. Традиційно лідером за кількістю закритих ФОП є Київ — понад 12 тисяч. У Харкові припинили діяльність 5,3 тисячі, 3,8 тисячі – в Одесі, 3,3 тисячі – у Дніпрі та 2,8 тисячі – у Львові.