Україна вже оцінює екозбитки від військової агресії в 56,7 млрд євро

Україна вже оцінює екозбитки від військової агресії в 56,7 млрд євро


ЄС готовий допомогти Україні у розслідуванні екологічних злочинів Росії, заявив генеральний директор директора Єврокомісії з питань юстиції Нільс Берндт.

Масштаби військових екзозлочинів є значними, проте правовий контекст цих злочинів не дуже визначений, повідомляє DW.

Берндт підкреслив, що в сучасній історії вже є випадки, коли країни отримували компенсацію за заподіяні їм екологічні збитки внаслідок військових конфліктів.

Проте масштаби таких злочинів від російської агресії набагато більші.

«Ми не можемо згадати щось подібне з минулого. При цьому правовий контекст цих злочинів не є дуже чітким, – сказав він. – Окрім притягнення до відповідальності, наша мета має полягати передусім у відновленні довкілля у тих випадках, де це можливо.

А там, де це зробити не можна, слід вимагати компенсації від Росії”.

На думку юриста, залучення Росії до відповідальності заважає відсутність чітких норм міжнародного права та безпрецедентний масштаб злочинів.

Зазначається, що Україна вже оцінює екозбитки від війни більш ніж €56,7 мільярда. Збитки, заподіяні природним ресурсам, мають довгострокові, часто незворотні наслідки.

Проте, за словами міністра захисту навколишнього середовища та природних ресурсів Руслана Стрільця, найбільшим екзозлочином є підрив окупантами греблі Каховської ГЕС – 10% цієї суми.

У матеріалі додали, що Україна вже одна із найзамінованіших країн світу, адже вибухонебезпечні предмети знаходяться на 30% територій.

Крім того, через російську агресію в атмосферу додатково потрапило 150 мільйонів тонн парникових газів.

Тому екологічні наслідки війни відчують і інші країни. Зазначається, що за час війни в Україні було задокументовано 2900 екзозлочинів оккупантів.

На даний час Офіс Генерального прокурора розслідує 271 військове порушення проти навколишнього середовища, зокрема 15 інцидентів екоциду як елемент війни Росії проти України.

Читати:  Досвід: декарбонізація по-корейськи

Нагадаємо, європейський механізм вуглецевого коригування імпорту CBAM може стати джерелом для примусової компенсації екологічних збитків, завданих Росією Україні під час повномасштабної війни.