У жіночий футбол грають дівчата з хлоп'ячим характером
Все більшої популярності набуває футбол, в який грають жінки. Жіночі футбольні команди є і у Чернівцях. Із тренером однієї з них – дворазовим призером обласних змагань, переможцем міських змагань, переможцем турніру пам'яті Валерія Лобановського – жіночою футбольною командою “Ніка” ми поспілкувалися.
“Навчіться грати квадратними м'ячами, тоді нічого не страшно”
– Все почалося чотири роки тому з того, що у нас не було шкільної дівочої команди з футболу, лише чоловічі, – розповідає тренер жіночої футбольної команди ДЮСШ №1 “Ніка” Тетяна ПАСКО. – Тож вирішили спробувати організувати щось своє. Набрали дітей із шостого класу. Дівчата із задоволенням відгукнулися на мою пропозицію. Дуже швидко навчилися грати. Таке враження, що вони вже багато часу тренуються. Першого ж року ми почали виступати на традиційних змаганнях “Шкіряний м'яч”. Наймолодший гравець моєї команди – четвертокласниця, але технічно вона грає навіть краще за деяких старших. Вона – уроджена футболістка. Займаємось на асфальтовому майданчику у дворі гімназії №7. На жаль, у нас немає умов для тренувань, наприклад, поля зі штучною травою. Пам'ятаю, коли я грала у жіночій футбольній команді Буковинка, у нас були такі страшні м'ячі, яких зараз уже не побачиш. Це наш тренер Сергій Ягодкін говорив: “Якщо навчитеся грати квадратними м'ячами, потім вам буде легше”. Так і нам зараз – граємо в таких умовах, які є, проте потім буде простіше. Через брак коштів ще не виїжджали за межі області, але, сподіваємося, у майбутньому це нам вдасться.
Дівчата прикривають груди руками, і це не є порушенням
– Зараз у мене 14 дівчат віком від 12 до 15 років, – продовжує Тетяна Василівна. – Тренуємося чотири рази на тиждень (понеділок, середа, п'ятниця, субота) по три години. Загалом на футбол беруть із десяти років. Деякі тренери не дуже хочуть мати справу з дівчатками. Сьогодні ти з ними займаєшся, вкладаєш душу, а потім у них з'являються інші інтереси, і вони вже перестають відвідувати заняття. Діти віддані футболу, з ними простіше працювати. Дуже корисно влаштовувати спільні ігри між хлопцями, бо всі вони намагаються обіграти один одного. Якщо дівчата виграють, то хлопці наступного дня приходять і кажуть: “Ми сьогодні маємо відігратися”. У тому, що дівчата грають у футбол немає нічого дивного. Адже хлопці теж іноді займаються гімнастикою або балетом. Загалом, до мене приходять дівчата з “хлопчачим” характером. Ті, у кого не виходить, самі відсіваються Дівчина, яка грає у футбол, повинна бути сміливою, енергійною, мати спортивний характер і прагнути до перемоги. Правила гри у жіночому футболі такі ж, як у чоловічому. Щоправда, якось краще виглядає, коли жінки грають у міні-футбол (шестеро гравців на полі та воротар). А ще дівчата бороняться, схрещуючи руки на грудях. Це не є порушенням. Граємо у шортах, футболках, бутсах, шкіряними м'ячами. Якщо тренуємось на асфальтовому майданчику, одного такого м'яча вистачає на тиждень. Футбол робить витривалість, швидкість, спритність, покращує увагу, координацію рухів. Та й думати потрібно під час гри, як краще подати м'яч. Футбол дозволяє залишатися у формі і робить життя цікавішим, веселішим.
Галина Марков