Просто не витримували. Який бізнес найчастіше закривався після початку війни в Україні
Просто не витримували. Який бізнес найчастіше закривався після початку війни в Україні
Аграрії та юристи найчастіше закривали бізнес під час повномасштабної війни – аналіз від YouControl.Market (Фото:pressfoto / Freepik)
Найбільше за час великої війни в Україні закрилося аграрних підприємств – 1261 компанія за період з 2022 року по перший квартал 2024 року включно.
Про це йдеться в дослідженні YouControl.Market. Наступні сфери за кількістю закрить – оптова торгівля, операції з нерухомістю та будівельні компанії.
Як йдеться у дослідженні, частка закриття компаній, що надають юридичні послуги у загальній кількості припинених фірм під час війни зросла вдвічі. Якщо у 2021 році на юридичний сектор припадало 2,3% усіх припинень бізнес-діяльності в Україні, то за період повномасштабної війни частка закритих юридичних компаній зросла до 4,7%.
Зменшилася інтенсивність ліквідацій компаній за більш ніж два роки війни у секторах водопостачання, деревообробки, роздрібної та оптової торгівлі. Інтенсивність офіційних ліквідацій підприємств під час повномасштабної війни, порівняно з 2021 роком, найбільше зросла в Одеській, Запорізькій та Київській областях.
Натомість суттєве зниження закриття бізнесу спостерігалося у таких регіонах як Херсонська, Харківська та Донецька області. У дослідженні зазначено, що це тренд пов'язані з окупацією частини регіонів, а чи не з поліпшенням умов ведення бізнесу.
За даними YC.Market, у 2023 році в Україні закрили трохи більше 4 тисяч компаній — це вдвічі менше ліквідованих фірм, ніж до початку повномасштабного вторгнення у 2021 році.
На основі аналізу того, в яких секторах/регіонах почали інтенсивніше закриватися компанії під час повномасштабної війни, фінансовий аналітик YouControl.Market Роман Корнілюк розрахував динаміку частки кожного сектора загалом офіційно відправлених на ліквідацію фірм.
Найбільше за час повномасштабного вторгнення зросла частота закриття компаній над ринком юридичних послуг. Так, зміна частки закриття юридичних компаній за час війни становила +2,4 п.п. Це означає, що закриття юридичних компаній під час повномасштабної війни зросло вдвічі. «Якщо серед 100 випадково відібраних українських компаній-банкрутів у 2021 році було лише 2,3 юридичні фірми, то серед усіх ліквідованих бізнесів під час повномасштабної війни на юридичний сектор уже припадає аж 4,7%, — пояснює Корнілюк. — Така тенденція може бути свідченням підвищення концентрації у цій досить фрагментованої галузі: за умов війни більше шансів виживання виявилося у великих юридичних фірм».
Другою галуззю, де виріс рівень закриття компаній під час війни, є сільське господарство. Тут приріст частки сектора у ліквідації підприємств становив 1,4 п.п. Також серед лідерів із негативною динамікою виявилися такі сектори, як операції з нерухомістю, медичні установи та фінпослуги. Зниження рівня ліквідацій за більш як два роки війни відбулося у компаній зі сфери водопостачання, деревообробки, роздрібної та оптової торгівлі та будівництва.
В яких регіонах закрилося найбільше компаній
У Києві, Одеській, Дніпропетровській, Львівській та Київській областях кількість закритих компаній у 2023 році була найвищою.
Якщо проаналізувати динаміку закриття компаній під час війни, то Одеська, Запорізька та Київська області стали регіонами, де інтенсивність ліквідації підприємств зросла найбільше. Зміна частки Одеської області у загальній кількості закритих компаній під час повномасштабної війни склала 1,6 п.п. – з 7,4% до 9%. Це означає, що під час війни на Одещині погіршилися умови для ведення бізнесу. Додатково на рівень закриття компаній могла вплинути релокація компаній зі Східних регіонів. Адже після перереєстрації — Одеська область є однією з лідерів релокації — не всім компаніям вдається продовжувати діяльність. У Запорізькій області зміна частки закрить компаній склала +1 п.п, у Київській – +0,6 п.п, у Черкаській області +0,5 п.п та +0,3 – у Полтавській.
Які компанії закривалися
Найчастіше 2023 року закривалися сільськогосподарські компанії — 605, а частка закриття агропідприємств серед усіх закритих за цей період склала рекордні 14,9%. У першому кварталі 2024 року закриття агрокомпаній зросло ще більше і вже становить 18% усіх закритих фірм України.
В області оптової торгівлі закрилося 440 компаній, операцій з нерухомістю – 340. Ще 260 будівельних фірм закрили 2023 року. А ось у юридичній сфері закрилося 224 компанії, що більше ніж довоєнний 2021 рік, тоді закрилося 197 фірм. Негативна динаміка серед юридичних компаній спостерігається і в першому кварталі 2024 року — вже 104 закриті компанії.
Якщо у 2021 році частка закритих компаній сектору становила лише 2,3%, то в першому кварталі 2024 року зросла більш ніж утричі — 9,8%. Лідером за кількістю закритих компаній у 2023 році став Київ – 650 закритих підприємств. Також, на жаль, активно закривалися компанії в Одеській області – 371, Дніпропетровській області – 297 та Львівській – 292 областях. Абсолютна кількість закритих компаній тісно корелює із загальною кількістю діючих підприємств та рівнем економічного розвитку регіону, тому цей показник не є надто інформативним, на відміну від індикаторів динаміки змін.
Як вважали
За період повномасштабної війни в YouControl.Market брали до уваги дані за 2022, 2023 та 1 квартал 2024 року. Частка закриття компаній — це співвідношення кількості закритих компаній у регіоні чи галузі до загальної кількості закритих компаній в Україні за вибраний період, виражене у відсотках (%).
Зміна частки закриття компаній — це різниця між часткою закриття компаній за період повномасштабної війни та часткою закриття компаній протягом 2021 року виражена у процентних пунктах (п.п.).
З метою покращення якості дослідження, аналітики YouControl попередньо очистили повний офіційний набір даних фінансової звітності від юридичних осіб з некомерційними типами організаційно-правової форми. У дослідженні не враховані ті фактичні банкрутства підприємств, інформація про які не відображено в ЄДР. Особливо це стосується компаній, які офіційно не перебувають у процесі припинення та зареєстровані на тимчасово окупованих територіях або в зоні ведення активних бойових дій.
- Тисячі «недоторканних». В Укренерго розповіли про проблему із ще однією бронею — від вимкнень електрики
- Адаптувалися не всі. Як виживає бізнес на третьому році війни — кому зараз найважче
- Існують важливі фактори. Бізнес погіршив оцінки своєї діяльності — якій сфері зараз найважче
Раніше повідомлялося, що Державна податкова служба України опублікувала план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік.
Також NV Бізнес писав про те, хто цього року увійшов до Індексу найкращих підприємств України.
У січні 2023 року на одну вакансію у рітейлі претендувало п'ять осіб, а вже у січні 2024-го лише двоє. Основна проблема з набором співробітників спостерігається у напрямках, де потрібні чоловіки призовного віку.
Аналіз виручки найбільших рітейлерів на ринку України у 2023 році показав, що минулого року найбільше запрацювала мережа АТБ. Як свідчать дані сервісу YouControl, у 2023 році виручка АТБ зросла на 22,2% – до 181 млрд грн порівняно з падінням на 0,2% у 2022 році (148,3 млрд. грн.). Прибуток рітейлера зріс на 85,7% і досяг 3,9 млрд грн.