П'ять важливих кроків.  Як українським компаніям зменшити споживання електроенергії

П'ять важливих кроків. Як українським компаніям зменшити споживання електроенергії



Сергій Коваленко

Генеральний директор YASNO

П'ять важливих кроків. Як українським компаніям зменшити споживання електроенергії

2 травня, 10:42

Два роки тому здавалося, що українська енергосистема переживає іспит на стійкість. Але виявилося, що це випробування не закінчилося і обстріли 2024 року вже призвели до втрати понад 50% маневрової генерації.

Зараз ми підійшли до тієї межі, коли всі знання про економне споживання треба максимально використати. Як і звичайним людям, так і бізнесу. Останньому особливо, оскільки бізнес є одним із головних споживачів електроенергії в Україні. І зараз саме бізнес у разі дефіциту перший одержує обмеження від Укренерго.

Відео дня

Компанії намагаються бути свідомими. І ми знаємо чимало таких прикладів. Достатньо подивитися один із наших останніх постів у соцмережах. Скільки брендів приєдналися до флешмобу, щоб використати менше електроенергії. Водночас, залишається багато підприємців, які ці прохання ігнорують. Але ситуація така, що треба прямо зараз дотримуватися елементарні правила споживанняоскільки кожен ват на вагу золота.

Це ніби й невеликі очевидні моменти, але з усього невеликого складаються дуже важливі речі. Якщо кожен потроху почне «підрізати споживання, то ми в масштабі всієї країни потенційно зможемо знизити необхідну максимальну потужність на 200-300 МВт. А це вже багато.

То що можна зробити прямо зараз?

Перше – скоротити використання світла. Вимкнути освітлення фасадів та вивісок, підсвічування вітрин. Якщо це службові кімнати, то встановити датчики руху, щоб світло вмикалося лише тоді, коли хтось заходить.

Друге – телевізори або рекламні екрани у торгових залах також можуть почекати найкращих часів.

Читати:  Прикарпатці почали отримувати від Міндоходів повідомлення про сплату податку на нерухомість

Третє – регулювати температуру приміщень, щоб споживати менше. Нам треба звикати менше використовувати кондиціонери.

Четверте — великі виробничі підприємства можуть перевести роботу на нічний час, коли загальне споживання менше, і використовувати потужності раціонально.

І п'яте, найголовніше, вчасно платити за електроенергію. Ці гроші йдуть на ремонти та відновлення енергосистеми.

Всі ці заходи дозволять у моменті споживати менше і розвантажать енергосистему, якій зараз так потрібен час на відновлення.

Однак паралельно з ними треба думати і довгострокову перспективу. Створювати та реалізовувати проекти щодо зменшення споживання. Встановлювати власні сонячні електростанції. Замінювати устаткування те що, що споживає менше. Проводити енергоаудити, щоб розуміти, де є прогалини у використанні енергії, і як їх можна виправити.

Певні бізнеси вже активно цим займаються. Наприклад, торік NOVUS почав експериментувати із сонячними електростанціями. Одну таку на 200 кВт встановили на локації у селі Нові Петрівці у серпні 2023 року. За словами керівництва, вона допомогла перекрити 95% літнього вжитку.

Або ж магазин Сільпо Re Cycling у Софіївській Борщагівці. Компанія зробила багато цікавих апдейтів у цьому супермаркеті. Сонячна електростанція, що дає 259 тисяч кВт щорічно, холодильники без фреону, система рекуперації тепла, геотермальне опалення та кондиціювання, система моніторингу за показниками тощо.

Епіцентр з минулого року почав обладнати свої локації сонячними електростанціями та побудував перші п'ять потужністю на 6 МВт. У планах встановити до кінця 2025 року панелі на 1 мільйон квадратних метрів дахів власних ТЦ. За підрахунками Епіцентру, СЕС вже покриває 30% потреб електроенергії, необхідної для роботи.

Як бачите, завжди можна почати з малого. Встановити LED-освітлення та трохи прикрутити температуру у приміщенні – перші енергоефективні кроки, які стануть допоміжними для системи. А далі поступово розвертатися до автономності, самовироблення електроенергії, щоб не залежати від різних обставин.

Читати:  США висунули звинувачення трьом компаніям і 15 особам у шахрайстві з криптовалютою

Це важливо. Кожен наступний обстріл енергосистеми загрожує зростанням дефіциту та відключеннями, під який може потрапити і ваш бізнес. Який сенс у справі всього життя, якщо вона не працює без електроенергії? Тому поки що є можливість впливати на ситуацію маленькими кроками — треба це робити. Якщо є можливість зробити більше, ніж заміна лампочок, необхідно скористатися і цим. Чим більше вкладатимемося в енергоефективність, тим довше триматимемося на плаву.